!f 2015′ten güzel haber!

!f 2015 altında, 24 Ekim 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
hr_Birdman_1size güzel bir haberimiz var.
Alejandro González Iñárritu’nun yeni filmi Birdman, Türkiye’de ilk kez !f’te arz-ı endam edecek. Iñárritu’nun önceki filmlerinden çok çok farklı bir şey göreceğimiz kesin. Bu kez kapkarasından komedi yapıyor yönetmen. Raymond Carver‘a göz kırpması bir yana, bir zamanlar süperkahramanı canlandırmış ama artık gözden düşmüş aktörün hikayesini çocukluğumuzun Batman‘i, Michael Keaton’dan izleyecek olmaya da kalbimiz pıt pıt atıyor.
Biutifiul‘undan beri delicesine beklediğimiz, trailer’ıyla bile başımızı döndüren Birdman’i görmek için Şubat’ı bekleyeceksiniz ama inanın, değecek.

yazının devamı »

!f & Sundance Senaryo Lab ilk meyvelerini verirken…

!f & Sundance Lab, günlük altında, 21 Ekim 2014 Salı, Pelin Turgut tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
cekmekoy

Çekmeköy Underground

Belki yedi yıl oluyordur. Robert Redford’un Utah dağlarında kurduğu Sundance köyünde, her yıl Ocak ayında yapılan Senaryo Lab’ine misafir olarak katıldım. Yolda bavulum kayboldu. O dağ köyüne gelmesi günler sürebilir dediler. Bir sürü ünlü ve kimbilir ne kadar şık insanın arasında üç günlük kıyafetlerimle nasıl dolaşacağım diye endişelenirken girdiğim ilk toplantıda Redford yanıma oturdu. Üstü başı dağınıktı. İki farklı renk çorap giymiş ve farkında değildi. Belli ki rahat bir yere gelmiştim.

Sundance’ın olayı aslında bu rahatlık. Tanınan, ödüllü yazar-yönetmenler her sene bir hafta ayırıp ilk filmini çekecek olan yazar-yönetmenlerle birebir çalışmak üzere Utah’da toplanıyor. Bunun için ücret almıyorlar. Geçen seneki danışmanlardan D.V. DeVincentis’in dediği gibi, ‘meslek aşkına’ yapıyorlar. Her senaryo en az üç danışman tarafından okunup ince ince çalışılıyor. Danışmanlar her sabah erkenden toplanıp önceki gün yaptıkları toplantıların içeriğini birbirlerine aktarıyor, senaryoyu o gün görüşecek olana bir anlamıyla devrediyorlar. Böylece çalışma bütünlüklü bir hal alıyor. Katılımcılar kendilerini emin ve ehil ellerde hissediyor. Akşamları hep birlikte yemek yeniyor ve daha ilk günden aile hissi oluşuyor.

Dört senedir benzer bir çalışmayı Sundance ile birlikte Istanbul’da yapabildiğimiz için kendimizi şanslı sayıyoruz. !f-Sundance Senaryo Lab’i her yıl Mayıs ayında Büyükada’da gerçekleşiyor. Yurt dışından gelen tanınmış danışmanlar, aynı Utah’da olduğu gibi, bu çalışmaya gönül koyarak katılıyor.

yazının devamı »

‘Bak, bi çiçek!’

!f 2015, filmler, hayat, mutfak dedikodusu altında, 16 Ekim 2014 Perşembe, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
YouTube Preview Image
Yine ne yazabileceğimizi bilemediğimiz günler.
Ama işimizin bazı filmlerle birlikte daha bir anlamlı geldiği günler.
Bu yılın ilk ‘Aşk ve Başka Bi’ Dünya’ filmi Silvered Water oldu. Suriye’den. İki yönetmeni var, Ossmana Mohammed, 9 Eylül 2011′de, elinde birtakım filmlerle Suriye’den Cannes’a uçuyor. Filmlerin içinde 1001 Suriyeli’den anılar var.  Sonra Wiam Simav Bedirxan buluyor onu, internetten. Humus’un üç yıl süren kuşatmasında orada son kalanlardan, Kürt bir kadın aktivist. ‘Kamera soktum içeri, ne çekmeli?’ diye soruyor. Sormasına gerek yok, Simav hayatı biliyor.
Sonrası işkence gören genç erkeklerin, yaralı kedilerin, babasının bedeninin yanında oturan bir çocuğun görüntüleri.

yazının devamı »

Crowdfunding’in ABCsi – 2

crowdfunding altında, 23 Eylül 2014 Salı, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Film çekmek için internetten para toplamanın püf noktalarına dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. crowdfunding-main

4- Esas olay: Hikaye.

Filminiz ne hakkında ve siz neden bu filmi çekmeye karar verdiniz? Bu iki *basit* sorunun cevabını, olabilecek en yaratıcı biçimde anlatıp kampanyanıza ekleyin. Sadece teaser hatta fragman yetmez. Animasyon, fotoğraf, video, yazı, ne isterseniz kullanın. Filmin çekimlerine başlamadıysanız bile önden birkaç sahne çekebilirsiniz. Yönetmenin ya da senaristin film üzerine görüşlerini kendi ağızlarından anlattıkları yaratıcı bir video hazırlayıp paylaşabilirsiniz. Sınır yok. Başarılı kampanyaları inceleyip nasıl sunmuşlar bakın, ilham alın. Ne kadar kişisel, o kadar etkili!

5- Karşılığında ne vereceksiniz?

Hediye konusu ciddi. Bağış yapan cici insanlara karşılığında bağışlarının miktarına göre farklı hediyeler sunmanız gerekiyor. Filmin twitter hesabından destekçiyi mention’layarak teşekkür etmek, filmin online kopyası, dvd’si, tasarladığınız bir t-shirt, kupa gibi hediyeler en çok karşılaşılanlar. Bu konuda bir beyin fırtınası yapıp hikayenizi öne çıkaran, kampanyanızın duyulmasına yardım edecek hediyeler seçin. Filmde bir sahnede görünme, sette vakit geçirme, yönetmenle akşam yemeği gibi hediyeler ilgi çekebilir. 1 milyon dolardan fazla bağış yapan olursa ismini ana karaktere vereceğim diyen bir kampanya gördüm. Hedeflediği 15.000$’a ulaştı.

yazının devamı »

Crowdfunding’in ABCsi

crowdfunding altında, 22 Eylül 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

crowdfunding!f Blog’da bizi heyecanlandıran projelerin crowdfunding kampanyalarına sık sık yer veriyoruz. Bir iki yıl öncesine kadar indiegogo, kickstarter veya Türkiye’deki fongogo gibi siteler aracılığıyla yürütülen kampanyalar karşımıza tek tük çıkarken, son zamanlarda bu sayı çok arttı. Bu bir bakıma çok iyi haber; bağımsız film yapımcılarına yeni finansman damarı, izleyicileri içinse bir projeyi en başından destekleme şansı veriyor. Fakat bu hareketlenme beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Bize gelen projelerin bazıları belirledikleri hedefe ulaşıp parayı en yakın ATM’den çekerek hemen ekipman kiralamaya giderken, bazıları da ne yazık ki başarısız oluyor. İstiyoruz ki hepsi başarılı olsun, filmler yapılsın, sonra biz de gösterelim.

Bu yüzden nelere dikkat etmek gerektiğine hep birlikte bakalım dedik. Üzerine konuşalım. Sizin tecrübelerinizi dinleyelim. Yeni yeni şekillenen bu alanda birbirimizden öğrenelim.

1- Kendinize sorun: Crowdfunding, projem için doğru yöntem mi?

yazının devamı »

Venedik’e karşı boş değiliz!

Eski !f'çilerin yeni incileri, etraftan, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 08 Eylül 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

Biz !f 2015 için hazırlıklarımıza başlarken dünyadaki festivallerden de heyecanlı haberler geliyor.

71. Venedik Film Festivali’nin programı bu sene çok iddalı filmlere yer verdi. Biçim ve tarzı ile yenilikçi bağımsız yapımların öne çıkması yaşı bir hayli fazla olan Venedik Festivali’nin hala genç enerjisini koruduğunu gösteriyor. Bizim gibi genç (ve güzel) bir festival için saygıdeğer büyüklerimizden gördüğümüz bu tür hareketler çok seksi!

25847419Venedik’ten birkaç konu var !f’i ilgilendiren, ilki ve en heyecan vericisi; Sivas. Kaan Müjdeci ilk uzun metraj filmiyle Altın Aslan ve Geleceğin Aslanı kategorilerinde yarıştı ve ‘Jüri Özel Ödül’ünü kazandı. Henüz sadece fragmanını izleyebildiğimiz filmin tamamını izlemek için sabırsızlanıyoruz. Zira kısacık fragmandaki (en altta izleyebilirsiniz) renkler, müzik, o müthiş kangal ve film eleştirmenlerinden gelen “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan 11 yaşındaki Doğan İzci büyük bir merak uyandırıyor. Kaan’ın verdiği röpörtajlarda filminden ve hazırlık sürecinden bahsederkenki kararlı ve heyecanlı tavrı özellikle dikkat çekiçi. Radikal’e verdiği röpörtajın sonunda bazen eski sevgilisini düşündüğünü ve yeni sevgilisinin kim olacağını merak ettiğini yazmış. Biz de Sivas’ı sık sık düşündüğümüz bu günlerde yeni filmlerini ayrıca merak etmekteyiz.

!f 2013′te gösterilerek ‘SİYAD Jüri Ödülü’nü alan ve aynı sene ‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a da aday gösterilmiş The Act of Killing (Öldürme Eylemi) yönetmeni Joshua Oppenheimer’ın yeni filmi The Look of Silence Venedik’te ‘Grand Jury Prize’ ödülünü aldı. Oppenhemier ile !f 2013′te filmini sunmak için !f’e geldiğinde tanışmıştık. O zaman kendisi kadar sevgi dolu ve sakin bir insanın seyircilerin izlemeye zorlandığı, Endonezya’nın kanlı tarihini katliamın sorumlularının ağzından gözler önüne seren bu vahşi belgeseli çekmesine çok şaşırmıştık. Öldürme Eylemi‘nin devamı niteliğinde olan The Look of Silence‘da (Sessizliğin İfadesi) bu sefer katliamın mağdurlarıyla içli dışlı oluyoruz ve izleyenlerin değerlendirmelerine göre ilkinden daha hırçın ve kişisel bir film ile karşı karşıyayız. İzlemek için gün saydığımız bir film daha…

Son olarak Xan Brook’un Guardian yazısında değindiği ilginç bir olaydan, 70. Venedik Film Festival’inde yarışma bölümündeki Under The Skin‘in jenerikleri akarken salonda yuhalanmasından bahsedelim. Zira Jonathan Glazer’ın uzun süre aradan sonra yönettiği ve Scarlett Johansson’un bir uzaylıyı canlandırdığı filmi çok beğenmiş, !f 2014′te göstermiş ve salondan da iyi tepkiler almıştık. Ya da? Bu haberle biraz tereddüte düştük açıkçası… Venedik izleyicisi !f’çilerden daha açık sözlü olabilir mi? Düşük ihtimal. Bence onların göremediği bir şey gördük biz filmde. Siz ne dersiniz? Filmi izleyen !f’çiler aşağıya yorumlarını bırakabilir mi?

yazının devamı »

Would you be my ‘Somebody’? / ‘Somebody’im olur musun?

Eski !f'çilerin yeni incileri, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Eylül 2014 Perşembe, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
3035077-inline-i-1-miranda-july-somebody

Miranda July

Mahalle dönercisi Zeynel Usta geçen gün sokaktan geçerken yanıma gelip telefonuna bakarak  şunları söyledi: “Merhaba Zaf, ben Miranda July. Seninle tanışmayı uzun süredir hayal ediyorum. Yakında Istanbul’a geleceğim ve eğer kabul edersen seninle Eminönü’nde buluşup balık ekmek yemek, el falına bakmak ve Bankalar Caddesi’nde romantik bir yürüyüş yapmak istiyorum.”

Ben Zeynel Usta’ya şaşkınlıkla bakarken o telefondan başını kaldırdı ve “hadi iyi günler koçum” diyerek uzaklaştı.

İşin aslını sonradan öğrendim. !f’te 2006 yılında gösterilen ‘Me and You and Everyone We Know‘ filminden beri ilgiyle takip ettiğim Miranda July, tam kendisinden beklenilecek bir application yaratmış. Somebody adındaki app’i kullanarak göndermek istediğiniz mesajları bir gönüllünün ağzından arkadaşınıza iletebiliyorsunuz. Mesela sevgilinizden ayrılmak istiyorsunuz, yüzüne söyleyecek cesaretiniz yok ama mesajla iletmeyi de çok çirkin buluyorsunuz. Bu app tam size göre! Seçin sevgilinizin yakınlarından bir ‘Somebody’, o sizin için mesajınızı iletsin. Oh! (Şaka tabii, sakın bunu yapmayın.)

yazının devamı »

!f 2015 Filminizi Bekliyor!

!f 2015, günlük altında, 15 Ağustos 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Gelecek yıl 12 Şubat – 1 Mart 2015 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali için Türkiye yapımı film başvurularını almaya başladık. Başvuru ve kısa film öneri formlarına www.ifistanbul.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Yapılacak değerlendirme sonucu belgesel ve kurmaca uzun filmler, !f İstanbul’un Türkiye’den ve/ya Türkiye hakkında, yeni, bakışları değiştirebilecek filmleri bir araya getirdiği “Ev” bölümünde gösterilecek.

2008′den beri her sene genç yetenekleri keşfettiğimiz yarışmalı “Keş!f” bölümüne başvurulardan Türkiye yapımı bir film seçilecek. Keş!f yarışmasının bu seneki ödülü 15.000 Amerikan Doları.

Festivalin geçen yıl başlayan yeni yarışmalı bölümü “Sev&Değiştir” ise, aktivizm temalı filmleri ağırlayacak ve başvuru yapan kurmaca ya da belgesel filmlerden biri de bu bölümde Türkiye adına yarışacak.

yazının devamı »

Arzu Seni Özgür Bırakacak!

crowdfunding, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Ağustos 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

29 yaşındaki renkli yönetmen Yony Leyser’i !f’çiler 2011′de gösterdiğimiz A Man Within: William Burroughs filminden hatırlayacaktır. Beat kuşağının gizemli usta yazarının hayatını arkadaşlarıyla yaptığı sohbetlerle içtenlikle yansıtan belgesel büyük beğeni kazanmış ve o döneme olan ilgiyi hatrı sayılır derecede arttırmıştı.

Yony şu sıralar yeni bir film için çalışıyor. Son dört senedir yaşadığı Berlin’de kurduğu yaşam ve arkadaşlıklarından ilham alan Desire Will Set You Free, bedenini pazarlayarak geçinen Rus bir sanatçı ve Yony’nin canlandırdığı İsrail/Filistin kökenli Amerikalı bir yazarın modern Berlin’deki hayatlarını konu alıyor.

Beat kuşağını anlatarak başladığı yönetmenlik yolculuğuna, kendi kuşağını anlatarak devam eden Yony’e filmin kurgusu için destek vermek de biz !f’çilere düşüyor. Haydi pamuk eller cebe, arzu ekmeye!

yazının devamı »

Gökkuşağı aşkı adına!

!f 2014, festival, kendin gor, video altında, 27 Haziran 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

geçen !f’te gökkuşağı partimizden önce, bi eve misafir olduk. Onlar sokaklara, müziğe ve aşka hazırlanırken, sessizce etraflarında dolaştık. sonra uluç bu videoyu yaptı -zamanlama manidar, onur yürüyüşü’nden önce ne kadar güzel olabildiğimizi hatırlamakta yarar var. ‘de ki ben senim’ diyor gibiler; akışkanlığımız, ‘bütün tanımların yanından salınarak geçip gidebilen güzelliğimiz, tedirgin ama sonsuz büyümüzle yalnız ya da yanlış olmadığımızdan eminiz.
pazar günü onur yürüyüşü’nde tatlı tatlı dolanırız di mi yine birbirimize?

 

Bu hafta 8 gün, 7 renk!

!f 2014, etraftan, günlük altında, 23 Haziran 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

onurhaftasilogoHaftaya Pazar’dan başladık diyebiliriz. Dünkü Trans Onur Yürüyüşü’ndeki coşku gelecek haftanın daha da kalabalık olacağının habercisiydi sanki. Onur Haftası programı da açıklandı tabii. Bu sene tema “Temas”. “Nefret ve şiddeti kalabalık ve bir arada durarak, temas ederek yendiğimizi hatırlatmak” için. !f 2014 filmlerinden VOLTRANS, geçen yılın en iyilerinden Blue is the Warmest Color/Mavi En Sıcak Renktir, !f 2013’ten beri unutamadığımız, nefret bitmedikçe yolu da mücadelesi de devam edecek görünen Benim Çocuğum, erkek transların eğitim sistemindeki kabuslarına ortak olduğumuz Dikkat! Okulda Trans Var, haftanın filmleri. Blue-Is-The-Warmest-Color-2Meraklısına da bol bol panel, söyleşi, tiyatro ve hatta “nerdeen nereye” başlıklı sergi var. Ve tabii ki partiler ve haftayı hep birlikte kapatacağımız Onur Yürüyüşü!

Detaylı program için sizi buraya alalım.

Kafesteki kuşun neden şarkı söylediğini biliyoruz

etraftan, hayat altında, 29 Mayıs 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 3 Yorum
Maya Angelou

Maya Angelou

Mandela’nın vedasının ardından “Hiçbir güneş kendi gün batımından uzun süre parlamaz, ancak hep güneş yeniden doğar ve şafak gerçekleşir” demiş, bize de güneşe bakmamızı öğütlemişti.
Siyah bir kadın olarak delice rahatsız ettiği beyaz ve erkek dünyada sözü ve zekasıyla umudumuzu yeşerten, fütursuz ve korkusuz diliyle korkusuzluğu öğütleyen bu kadını özleyeceğiz.
Ve aşağıdaki cümlelere dönüyoruz: Onun imrenilesi cesaretini ve elbette, Gezi’yi hatırlattığı için…

And Still I Rise / Yine de Ayaklanırım

yazının devamı »

Yaşam odası yok!

hayat altında, 16 Mayıs 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

somaDil tutulması yaşıyoruz. Kalp tutulması da…

Ailelere sabır ve başsağlığı dilemekten başka ne diyebiliriz hala bilemiyoruz.

Tabii ülkemize de insanlık…

Saatin kaç olduğunu SALT Beyoğlu’na sorun

etraftan, hayat altında, 29 Nisan 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

marclay-theclockAğzımız kulaklarımızda! Nasıl olmasın?!! Dışarıda görme şansını bulmuş eş-dostun anlata anlata bitiremediği Christian Marclay videosu The Clock, İstanbul’a geliyor! Marclay’in sinema tarihinden binlerce sekansı kullanıp kronolojik olarak 24 saatlik gerçek zamanı kurguladığı bu deli işi videosu, 9-25 Mayıs tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda gösterilecek. Merak edenler için de söyleyelim: The Clock için Açık Sinema yeniden düzenlendi ve SALT Beyoğlu’nun giriş katı tabii ki 24 saat açık olacak. Yani, gecenin bir vakti de olsa saatin kaç olduğunu öğrenmek isterseniz kafanızı SALT Beyoğlu’na sokmanız yeterli…

!f & Sundance Senaryo Lab 2014 katılımcıları belli oldu

günlük altında, 23 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Yeşim Ustaoğlu

Yeşim UstaoğluD.V. DeVincentisD.V. DeVincentis Constantine GiannarisConstantine Giannaris

Mayıs’ta dördüncüsünü düzenleyeceğimiz !f Istanbul & Sundance Senaryo Lab‘inin bu yılki katılımcıları belli oldu.  40′ı aşkın senaryo başvurusundan aklımızda kalanlar, filme çekilse de izlesek ne güzel olur dediğimiz hikayeler çok olsa da, Lab, sadece üç projeye yer verebiliyor. Başvuran tüm yazarlara senaryolarını bizlerle paylaştıkları için tekrar teşekkür ederiz.

Barış Sarhan’ın “Cemil Şov”, Ceyda Aşar’ın “Küçük Bir Hata” ve Ülkü Oktay’ın “Kendi Aramızda” projeleri uzun görüşmeler sonunda bu çalışma için seçilen senaryolar oldu.

yazının devamı »

İstanbul Film Festivali rüzgarı hala tatlı tatlı eserken..

günlük altında, 17 Nisan 2014 Perşembe, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Stranger_by_the_Lake_poster
Biliyoruz, biraz geç kaldık, ama ne yapalım, biraz rehavet var üstümüzde, hem tanıyorsunuz bizi artık biraz, malzeme bu…
Son dönemeçe girerken, festivallerde şöyle şeyler izledik biz, size de tavsiye ediyoruz, geç olsun, güç olmasın diyoruz.

yazının devamı »

Temizlik var, girebilirsiniz!

crowdfunding, etraftan, günlük altında, 16 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

tozbeziÇekilsin bitsin de hemen izleyelim dediğimiz projelerden biri Toz Bezi. Hikâyesi sinemamızda neredeyse hiç görmediğimiz iki kadını anlatıyor. Ekibiyle de tam kadın işi: Ahu Özyurt yazdı ve yönetiyor. Çok sevdiğimiz iki kadın Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal başrolde. Görüntü yönetmeni Doğum, Emmaporation, Sabah-Öğle-Akşam gibi !f’in Türkiye’den Kısalar’ından aşina olduğumuz Meryem Yavuz. Yapımcılar Nesra Gürbüz ve Çiğdem Mater. Daha ne olsun!

Ama o kadar kolay değil tabii tamamlanabilmesi. Bunun için de çok sevdiğimiz fonlama sitesi indigogo’dan desteğimizi bekliyor.

Yukarıda adı geçen kadınları da Toz Bezi’nin hikâyesini de çok sevdik, hadi siz de bir ucundan tutun da bitsin, hemen izleyelim.

yazının devamı »

Yağmurla gelen…

cuma'nın müziği altında, 11 Nisan 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 1 Yorum

PortisheadDün önce yağmur başladı, ardından İstanbul’a gelecekleri haberiyle çalkalandı sosyal medya. İlk gençliğimizde yağmura eşlik ederdi ya Portishead şarkıları walkman’den, müjdeleri de son yağmurlara denk düştü. Bizler 20 Ağustos’u sabırsızlıkla bekleye duralım #cumaninmuzigi şimdiden bu güzel haber için çalsın.

Sevim Burak’ı sergilemek

günlük, hayat altında, 19 Mart 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

afrika-dansiHer yazdığıyla zihnimizi bulandırmış Sevim Burak’ın meşhur Afrika Dansı kitabı, dünden beri SALT Beyoğlu’da çokdisiplinli bir sanat projesi olarak sergilenmeye başladı. Videodan enstalasyona, sergiden performans ve dansa farklı disiplinleri bir araya getiren bu proje, sahne estetiğini de Burak’ın direniş pratiği üzerine kuruyor. Ortaya çıkan şey Burak’ın yazdıkları kadar büyüleyici. Gösterim tarihleri burada.

Bu arada, hazır yolunuz SALT’a düşmüşken Marina Abramović’in Ulay aşkının parçalarından AAA-AAA videosunu da izlemeden geçmeyin, deriz.

!f’in web sitesini seviyo musunuz?

!f 2014, hayat altında, 17 Mart 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

ifwebsitesiSolidpark’ın elinden çıkma web sitemiz ifistanbul.com bu yıl da Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Etkinlik/Kültür Sanat kategorisinde finale kaldı. Web sitemizi seviyor ve tam ödüllük diyorsanız telefonunuza ALTIN yazıyor bir boşluk bırakarak 1945 ekliyorsunuz ve 3969’a gönderiyorsunuz, o kadar. Detaylar burada.