Venedik’e karşı boş değiliz!

Eski !f'çilerin yeni incileri, etraftan, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 08 Eylül 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

Biz !f 2015 için hazırlıklarımıza başlarken dünyadaki festivallerden de heyecanlı haberler geliyor.

71. Venedik Film Festivali’nin programı bu sene çok iddalı filmlere yer verdi. Biçim ve tarzı ile yenilikçi bağımsız yapımların öne çıkması yaşı bir hayli fazla olan Venedik Festivali’nin hala genç enerjisini koruduğunu gösteriyor. Bizim gibi genç (ve güzel) bir festival için saygıdeğer büyüklerimizden gördüğümüz bu tür hareketler çok seksi!

25847419Venedik’ten birkaç konu var !f’i ilgilendiren, ilki ve en heyecan vericisi; Sivas. Kaan Müjdeci ilk uzun metraj filmiyle Altın Aslan ve Geleceğin Aslanı kategorilerinde yarıştı ve ‘Jüri Özel Ödül’ünü kazandı. Henüz sadece fragmanını izleyebildiğimiz filmin tamamını izlemek için sabırsızlanıyoruz. Zira kısacık fragmandaki (en altta izleyebilirsiniz) renkler, müzik, o müthiş kangal ve film eleştirmenlerinden gelen “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan 11 yaşındaki Doğan İzci büyük bir merak uyandırıyor. Kaan’ın verdiği röpörtajlarda filminden ve hazırlık sürecinden bahsederkenki kararlı ve heyecanlı tavrı özellikle dikkat çekiçi. Radikal’e verdiği röpörtajın sonunda bazen eski sevgilisini düşündüğünü ve yeni sevgilisinin kim olacağını merak ettiğini yazmış. Biz de Sivas’ı sık sık düşündüğümüz bu günlerde yeni filmlerini ayrıca merak etmekteyiz.

!f 2013′te gösterilerek ‘SİYAD Jüri Ödülü’nü alan ve aynı sene ‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a da aday gösterilmiş The Act of Killing (Öldürme Eylemi) yönetmeni Joshua Oppenheimer’ın yeni filmi The Look of Silence Venedik’te ‘Grand Jury Prize’ ödülünü aldı. Oppenhemier ile !f 2013′te filmini sunmak için !f’e geldiğinde tanışmıştık. O zaman kendisi kadar sevgi dolu ve sakin bir insanın seyircilerin izlemeye zorlandığı, Endonezya’nın kanlı tarihini katliamın sorumlularının ağzından gözler önüne seren bu vahşi belgeseli çekmesine çok şaşırmıştık. Öldürme Eylemi‘nin devamı niteliğinde olan The Look of Silence‘da (Sessizliğin İfadesi) bu sefer katliamın mağdurlarıyla içli dışlı oluyoruz ve izleyenlerin değerlendirmelerine göre ilkinden daha hırçın ve kişisel bir film ile karşı karşıyayız. İzlemek için gün saydığımız bir film daha…

Son olarak Xan Brook’un Guardian yazısında değindiği ilginç bir olaydan, 70. Venedik Film Festival’inde yarışma bölümündeki Under The Skin‘in jenerikleri akarken salonda yuhalanmasından bahsedelim. Zira Jonathan Glazer’ın uzun süre aradan sonra yönettiği ve Scarlett Johansson’un bir uzaylıyı canlandırdığı filmi çok beğenmiş, !f 2014′te göstermiş ve salondan da iyi tepkiler almıştık. Ya da? Bu haberle biraz tereddüte düştük açıkçası… Venedik izleyicisi !f’çilerden daha açık sözlü olabilir mi? Düşük ihtimal. Bence onların göremediği bir şey gördük biz filmde. Siz ne dersiniz? Filmi izleyen !f’çiler aşağıya yorumlarını bırakabilir mi?

yazının devamı »

Would you be my ‘Somebody’? / ‘Somebody’im olur musun?

Eski !f'çilerin yeni incileri, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Eylül 2014 Perşembe, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
3035077-inline-i-1-miranda-july-somebody

Miranda July

Mahalle dönercisi Zeynel Usta geçen gün sokaktan geçerken yanıma gelip telefonuna bakarak  şunları söyledi: “Merhaba Zaf, ben Miranda July. Seninle tanışmayı uzun süredir hayal ediyorum. Yakında Istanbul’a geleceğim ve eğer kabul edersen seninle Eminönü’nde buluşup balık ekmek yemek, el falına bakmak ve Bankalar Caddesi’nde romantik bir yürüyüş yapmak istiyorum.”

Ben Zeynel Usta’ya şaşkınlıkla bakarken o telefondan başını kaldırdı ve “hadi iyi günler koçum” diyerek uzaklaştı.

İşin aslını sonradan öğrendim. !f’te 2006 yılında gösterilen ‘Me and You and Everyone We Know‘ filminden beri ilgiyle takip ettiğim Miranda July, tam kendisinden beklenilecek bir application yaratmış. Somebody adındaki app’i kullanarak göndermek istediğiniz mesajları bir gönüllünün ağzından arkadaşınıza iletebiliyorsunuz. Mesela sevgilinizden ayrılmak istiyorsunuz, yüzüne söyleyecek cesaretiniz yok ama mesajla iletmeyi de çok çirkin buluyorsunuz. Bu app tam size göre! Seçin sevgilinizin yakınlarından bir ‘Somebody’, o sizin için mesajınızı iletsin. Oh! (Şaka tabii, sakın bunu yapmayın.)

yazının devamı »

!f 2015 Filminizi Bekliyor!

!f 2015, günlük altında, 15 Ağustos 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Gelecek yıl 12 Şubat – 1 Mart 2015 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali için Türkiye yapımı film başvurularını almaya başladık. Başvuru ve kısa film öneri formlarına www.ifistanbul.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Yapılacak değerlendirme sonucu belgesel ve kurmaca uzun filmler, !f İstanbul’un Türkiye’den ve/ya Türkiye hakkında, yeni, bakışları değiştirebilecek filmleri bir araya getirdiği “Ev” bölümünde gösterilecek.

2008′den beri her sene genç yetenekleri keşfettiğimiz yarışmalı “Keş!f” bölümüne başvurulardan Türkiye yapımı bir film seçilecek. Keş!f yarışmasının bu seneki ödülü 15.000 Amerikan Doları.

Festivalin geçen yıl başlayan yeni yarışmalı bölümü “Sev&Değiştir” ise, aktivizm temalı filmleri ağırlayacak ve başvuru yapan kurmaca ya da belgesel filmlerden biri de bu bölümde Türkiye adına yarışacak.

yazının devamı »

Arzu Seni Özgür Bırakacak!

crowdfunding, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Ağustos 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

29 yaşındaki renkli yönetmen Yony Leyser’i !f’çiler 2011′de gösterdiğimiz A Man Within: William Burroughs filminden hatırlayacaktır. Beat kuşağının gizemli usta yazarının hayatını arkadaşlarıyla yaptığı sohbetlerle içtenlikle yansıtan belgesel büyük beğeni kazanmış ve o döneme olan ilgiyi hatrı sayılır derecede arttırmıştı.

Yony şu sıralar yeni bir film için çalışıyor. Son dört senedir yaşadığı Berlin’de kurduğu yaşam ve arkadaşlıklarından ilham alan Desire Will Set You Free, bedenini pazarlayarak geçinen Rus bir sanatçı ve Yony’nin canlandırdığı İsrail/Filistin kökenli Amerikalı bir yazarın modern Berlin’deki hayatlarını konu alıyor.

Beat kuşağını anlatarak başladığı yönetmenlik yolculuğuna, kendi kuşağını anlatarak devam eden Yony’e filmin kurgusu için destek vermek de biz !f’çilere düşüyor. Haydi pamuk eller cebe, arzu ekmeye!

yazının devamı »

Gökkuşağı aşkı adına!

!f 2014, festival, kendin gor, video altında, 27 Haziran 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

geçen !f’te gökkuşağı partimizden önce, bi eve misafir olduk. Onlar sokaklara, müziğe ve aşka hazırlanırken, sessizce etraflarında dolaştık. sonra uluç bu videoyu yaptı -zamanlama manidar, onur yürüyüşü’nden önce ne kadar güzel olabildiğimizi hatırlamakta yarar var. ‘de ki ben senim’ diyor gibiler; akışkanlığımız, ‘bütün tanımların yanından salınarak geçip gidebilen güzelliğimiz, tedirgin ama sonsuz büyümüzle yalnız ya da yanlış olmadığımızdan eminiz.
pazar günü onur yürüyüşü’nde tatlı tatlı dolanırız di mi yine birbirimize?

 

Bu hafta 8 gün, 7 renk!

!f 2014, etraftan, günlük altında, 23 Haziran 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

onurhaftasilogoHaftaya Pazar’dan başladık diyebiliriz. Dünkü Trans Onur Yürüyüşü’ndeki coşku gelecek haftanın daha da kalabalık olacağının habercisiydi sanki. Onur Haftası programı da açıklandı tabii. Bu sene tema “Temas”. “Nefret ve şiddeti kalabalık ve bir arada durarak, temas ederek yendiğimizi hatırlatmak” için. !f 2014 filmlerinden VOLTRANS, geçen yılın en iyilerinden Blue is the Warmest Color/Mavi En Sıcak Renktir, !f 2013’ten beri unutamadığımız, nefret bitmedikçe yolu da mücadelesi de devam edecek görünen Benim Çocuğum, erkek transların eğitim sistemindeki kabuslarına ortak olduğumuz Dikkat! Okulda Trans Var, haftanın filmleri. Blue-Is-The-Warmest-Color-2Meraklısına da bol bol panel, söyleşi, tiyatro ve hatta “nerdeen nereye” başlıklı sergi var. Ve tabii ki partiler ve haftayı hep birlikte kapatacağımız Onur Yürüyüşü!

Detaylı program için sizi buraya alalım.

Kafesteki kuşun neden şarkı söylediğini biliyoruz

etraftan, hayat altında, 29 Mayıs 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 3 Yorum
Maya Angelou

Maya Angelou

Mandela’nın vedasının ardından “Hiçbir güneş kendi gün batımından uzun süre parlamaz, ancak hep güneş yeniden doğar ve şafak gerçekleşir” demiş, bize de güneşe bakmamızı öğütlemişti.
Siyah bir kadın olarak delice rahatsız ettiği beyaz ve erkek dünyada sözü ve zekasıyla umudumuzu yeşerten, fütursuz ve korkusuz diliyle korkusuzluğu öğütleyen bu kadını özleyeceğiz.
Ve aşağıdaki cümlelere dönüyoruz: Onun imrenilesi cesaretini ve elbette, Gezi’yi hatırlattığı için…

And Still I Rise / Yine de Ayaklanırım

yazının devamı »

Yaşam odası yok!

hayat altında, 16 Mayıs 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

somaDil tutulması yaşıyoruz. Kalp tutulması da…

Ailelere sabır ve başsağlığı dilemekten başka ne diyebiliriz hala bilemiyoruz.

Tabii ülkemize de insanlık…

Saatin kaç olduğunu SALT Beyoğlu’na sorun

etraftan, hayat altında, 29 Nisan 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

marclay-theclockAğzımız kulaklarımızda! Nasıl olmasın?!! Dışarıda görme şansını bulmuş eş-dostun anlata anlata bitiremediği Christian Marclay videosu The Clock, İstanbul’a geliyor! Marclay’in sinema tarihinden binlerce sekansı kullanıp kronolojik olarak 24 saatlik gerçek zamanı kurguladığı bu deli işi videosu, 9-25 Mayıs tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda gösterilecek. Merak edenler için de söyleyelim: The Clock için Açık Sinema yeniden düzenlendi ve SALT Beyoğlu’nun giriş katı tabii ki 24 saat açık olacak. Yani, gecenin bir vakti de olsa saatin kaç olduğunu öğrenmek isterseniz kafanızı SALT Beyoğlu’na sokmanız yeterli…

!f & Sundance Senaryo Lab 2014 katılımcıları belli oldu

günlük altında, 23 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Yeşim Ustaoğlu

Yeşim UstaoğluD.V. DeVincentisD.V. DeVincentis Constantine GiannarisConstantine Giannaris

Mayıs’ta dördüncüsünü düzenleyeceğimiz !f Istanbul & Sundance Senaryo Lab‘inin bu yılki katılımcıları belli oldu.  40′ı aşkın senaryo başvurusundan aklımızda kalanlar, filme çekilse de izlesek ne güzel olur dediğimiz hikayeler çok olsa da, Lab, sadece üç projeye yer verebiliyor. Başvuran tüm yazarlara senaryolarını bizlerle paylaştıkları için tekrar teşekkür ederiz.

Barış Sarhan’ın “Cemil Şov”, Ceyda Aşar’ın “Küçük Bir Hata” ve Ülkü Oktay’ın “Kendi Aramızda” projeleri uzun görüşmeler sonunda bu çalışma için seçilen senaryolar oldu.

yazının devamı »

İstanbul Film Festivali rüzgarı hala tatlı tatlı eserken..

günlük altında, 17 Nisan 2014 Perşembe, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Stranger_by_the_Lake_poster
Biliyoruz, biraz geç kaldık, ama ne yapalım, biraz rehavet var üstümüzde, hem tanıyorsunuz bizi artık biraz, malzeme bu…
Son dönemeçe girerken, festivallerde şöyle şeyler izledik biz, size de tavsiye ediyoruz, geç olsun, güç olmasın diyoruz.

yazının devamı »

Temizlik var, girebilirsiniz!

crowdfunding, etraftan, günlük altında, 16 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

tozbeziÇekilsin bitsin de hemen izleyelim dediğimiz projelerden biri Toz Bezi. Hikâyesi sinemamızda neredeyse hiç görmediğimiz iki kadını anlatıyor. Ekibiyle de tam kadın işi: Ahu Özyurt yazdı ve yönetiyor. Çok sevdiğimiz iki kadın Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal başrolde. Görüntü yönetmeni Doğum, Emmaporation, Sabah-Öğle-Akşam gibi !f’in Türkiye’den Kısalar’ından aşina olduğumuz Meryem Yavuz. Yapımcılar Nesra Gürbüz ve Çiğdem Mater. Daha ne olsun!

Ama o kadar kolay değil tabii tamamlanabilmesi. Bunun için de çok sevdiğimiz fonlama sitesi indigogo’dan desteğimizi bekliyor.

Yukarıda adı geçen kadınları da Toz Bezi’nin hikâyesini de çok sevdik, hadi siz de bir ucundan tutun da bitsin, hemen izleyelim.

yazının devamı »

Yağmurla gelen…

cuma'nın müziği altında, 11 Nisan 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 1 Yorum

PortisheadDün önce yağmur başladı, ardından İstanbul’a gelecekleri haberiyle çalkalandı sosyal medya. İlk gençliğimizde yağmura eşlik ederdi ya Portishead şarkıları walkman’den, müjdeleri de son yağmurlara denk düştü. Bizler 20 Ağustos’u sabırsızlıkla bekleye duralım #cumaninmuzigi şimdiden bu güzel haber için çalsın.

Sevim Burak’ı sergilemek

günlük, hayat altında, 19 Mart 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

afrika-dansiHer yazdığıyla zihnimizi bulandırmış Sevim Burak’ın meşhur Afrika Dansı kitabı, dünden beri SALT Beyoğlu’da çokdisiplinli bir sanat projesi olarak sergilenmeye başladı. Videodan enstalasyona, sergiden performans ve dansa farklı disiplinleri bir araya getiren bu proje, sahne estetiğini de Burak’ın direniş pratiği üzerine kuruyor. Ortaya çıkan şey Burak’ın yazdıkları kadar büyüleyici. Gösterim tarihleri burada.

Bu arada, hazır yolunuz SALT’a düşmüşken Marina Abramović’in Ulay aşkının parçalarından AAA-AAA videosunu da izlemeden geçmeyin, deriz.

!f’in web sitesini seviyo musunuz?

!f 2014, hayat altında, 17 Mart 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

ifwebsitesiSolidpark’ın elinden çıkma web sitemiz ifistanbul.com bu yıl da Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Etkinlik/Kültür Sanat kategorisinde finale kaldı. Web sitemizi seviyor ve tam ödüllük diyorsanız telefonunuza ALTIN yazıyor bir boşluk bırakarak 1945 ekliyorsunuz ve 3969’a gönderiyorsunuz, o kadar. Detaylar burada.

berkin, kalbimizdesin..

günlük altında, 11 Mart 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

berkinn

işte bazen çok acır,  saklayamayacağın kadar çok acır.

başka bi’ dünya’da görüşmek üzere berkin.

 

 

 

Tadı damağımızda kaldı

!f 2014, cuma'nın müziği altında, 07 Mart 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

NymphomaniacPoster01 (1)Nymphomaniac’ın ilk bölümü bu şarkıyla sona ermişti; damağımızda hayatın tüm renkleri ve tatlarını bırakarak… Antraktta heyecanla ikinci bölümü merakla beklerken ruhumuzda bu ritim dolaşıyordu.

Aylar önce Nymphomaniac’ın trailer’ı internete ilk düştüğünde kanımızı kaynatan bu şarkı, film !f’in hemen ardından sansüre takıldığında şaşkın ve isyankar hallerimizin fon müziği oluverdi sanki.

#cumaninmuzigi, hiçbir engele takılmayan müzikler, filmler ve yepyeni hikâyelerin olduğu başka bi dünya için gelsin.

yazının devamı »

Alakır için umudumuzu yitirmeden, inatla imza!

!f 2014, hayat altında, 06 Mart 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

direnalakir-1Başından beri izlediğimiz Alakır mücadelesinde daha bir sene önce ne güzel haberler almış, umutlanmıştık. Geçen yıl olduğu gibi bu yılki !f²’nin Antalya gösterimlerinin geliri HES’lere karşı mücadele eden Alakır Kardeşliği’ne aktarılmış, 2014 programında adıyla müsemma “Kurtarılmış Bölge?” seçkisinde onlara selam göndermiştik.

Şimdiki haberler ise pek iyi değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alakır Vadisi’ndeki dört tanesi yetmiyormuş gibi üstüne iki tane daha HES yapmak isteyen ADO şirketinin hazırladığı ÇED dosyasını kabul ettiğini açıkladı: 1 2 Dahası yapılmak istenen alan vadinin en bakir, biyolojik çeşitliliğin en yoğun olduğu Alakır Nehri’nin kaynağı!

Ama yine de geç kalmış sayılmayız. 11 Mart’a dek halkın görüşü alınacak ve sonrasında raporun onaylanmasına geçilecek.

yazının devamı »

Yönetmenlerinin gözünden !f perdesindeki güzellikler

!f 2014, festival, filmler altında, 05 Mart 2014 Çarşamba, Deniz Kılıç tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

 

Pussy_Riot_the-strange-little-catEveryday Rebellion

 

 

yazının devamı »

“Onlar buralıydı, evleri, köpekleri, kedileri vardı…”

hayat altında, 04 Mart 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

20dolar20kilo“…Annem kağıdı defterdara uzatırken ağlamaya başladı. Defterdar da ağlıyordu. “Madam, sizi anacağız. Siz İstanbul’un tuzu biberiydiniz, sizleri bir gün gelecek çok arayacağız” dedi…”

“…İlk yıllar babam bir türlü Yunanistan’da olduğuna inanamıyordu. Evimizin karşısında bir ada vardı. Babam oraya bakıp “Orası Üsküdar mı? Ne çok ışık var” diyordu…daha kötüsü birçok insan yeni koşullara ayak uyduramayıp intihar etti…”

“…Onlar buralıydı, evleri, köpekleri, kedileri vardı. Bir kısmı ilk aşklarını burada yaşamıştı. Sahnede dans ederken Türkçe ve Rumca türküler birbirine karışıyordu…”

yazının devamı »