!f 2015 Filminizi Bekliyor!

!f 2015, günlük altında, 15 Ağustos 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Gelecek yıl 12 Şubat – 1 Mart 2015 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali için Türkiye yapımı film başvurularını almaya başladık. Başvuru ve kısa film öneri formlarına www.ifistanbul.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Yapılacak değerlendirme sonucu belgesel ve kurmaca uzun filmler, !f İstanbul’un Türkiye’den ve/ya Türkiye hakkında, yeni, bakışları değiştirebilecek filmleri bir araya getirdiği “Ev” bölümünde gösterilecek.

2008′den beri her sene genç yetenekleri keşfettiğimiz yarışmalı “Keş!f” bölümüne başvurulardan Türkiye yapımı bir film seçilecek. Keş!f yarışmasının bu seneki ödülü 15.000 Amerikan Doları.

Festivalin geçen yıl başlayan yeni yarışmalı bölümü “Sev&Değiştir” ise, aktivizm temalı filmleri ağırlayacak ve başvuru yapan kurmaca ya da belgesel filmlerden biri de bu bölümde Türkiye adına yarışacak.

yazının devamı »

Arzu Seni Özgür Bırakacak!

geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Ağustos 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 1 Yorum

29 yaşındaki renkli yönetmen Yony Leyser’i !f’çiler 2011′de gösterdiğimiz A Man Within: William Burroughs filminden hatırlayacaktır. Beat kuşağının gizemli usta yazarının hayatını arkadaşlarıyla yaptığı sohbetlerle içtenlikle yansıtan belgesel büyük beğeni kazanmış ve o döneme olan ilgiyi hatrı sayılır derecede arttırmıştı.

Yony şu sıralar yeni bir film için çalışıyor. Son dört senedir yaşadığı Berlin’de kurduğu yaşam ve arkadaşlıklarından ilham alan Desire Will Set You Free, bedenini pazarlayarak geçinen Rus bir sanatçı ve Yony’nin canlandırdığı İsrail/Filistin kökenli Amerikalı bir yazarın modern Berlin’deki hayatlarını konu alıyor.

Beat kuşağını anlatarak başladığı yönetmenlik yolculuğuna, kendi kuşağını anlatarak devam eden Yony’e filmin kurgusu için destek vermek de biz !f’çilere düşüyor. Haydi pamuk eller cebe, arzu ekmeye!

yazının devamı »

Gökkuşağı aşkı adına!

!f 2014, festival, kendin gor, video altında, 27 Haziran 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

geçen !f’te gökkuşağı partimizden önce, bi eve misafir olduk. Onlar sokaklara, müziğe ve aşka hazırlanırken, sessizce etraflarında dolaştık. sonra uluç bu videoyu yaptı -zamanlama manidar, onur yürüyüşü’nden önce ne kadar güzel olabildiğimizi hatırlamakta yarar var. ‘de ki ben senim’ diyor gibiler; akışkanlığımız, ‘bütün tanımların yanından salınarak geçip gidebilen güzelliğimiz, tedirgin ama sonsuz büyümüzle yalnız ya da yanlış olmadığımızdan eminiz.
pazar günü onur yürüyüşü’nde tatlı tatlı dolanırız di mi yine birbirimize?

 

Bu hafta 8 gün, 7 renk!

!f 2014, etraftan, günlük altında, 23 Haziran 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

onurhaftasilogoHaftaya Pazar’dan başladık diyebiliriz. Dünkü Trans Onur Yürüyüşü’ndeki coşku gelecek haftanın daha da kalabalık olacağının habercisiydi sanki. Onur Haftası programı da açıklandı tabii. Bu sene tema “Temas”. “Nefret ve şiddeti kalabalık ve bir arada durarak, temas ederek yendiğimizi hatırlatmak” için. !f 2014 filmlerinden VOLTRANS, geçen yılın en iyilerinden Blue is the Warmest Color/Mavi En Sıcak Renktir, !f 2013’ten beri unutamadığımız, nefret bitmedikçe yolu da mücadelesi de devam edecek görünen Benim Çocuğum, erkek transların eğitim sistemindeki kabuslarına ortak olduğumuz Dikkat! Okulda Trans Var, haftanın filmleri. Blue-Is-The-Warmest-Color-2Meraklısına da bol bol panel, söyleşi, tiyatro ve hatta “nerdeen nereye” başlıklı sergi var. Ve tabii ki partiler ve haftayı hep birlikte kapatacağımız Onur Yürüyüşü!

Detaylı program için sizi buraya alalım.

Kafesteki kuşun neden şarkı söylediğini biliyoruz

etraftan, hayat altında, 29 Mayıs 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 3 Yorum
Maya Angelou

Maya Angelou

Mandela’nın vedasının ardından “Hiçbir güneş kendi gün batımından uzun süre parlamaz, ancak hep güneş yeniden doğar ve şafak gerçekleşir” demiş, bize de güneşe bakmamızı öğütlemişti.
Siyah bir kadın olarak delice rahatsız ettiği beyaz ve erkek dünyada sözü ve zekasıyla umudumuzu yeşerten, fütursuz ve korkusuz diliyle korkusuzluğu öğütleyen bu kadını özleyeceğiz.
Ve aşağıdaki cümlelere dönüyoruz: Onun imrenilesi cesaretini ve elbette, Gezi’yi hatırlattığı için…

And Still I Rise / Yine de Ayaklanırım

yazının devamı »

Yaşam odası yok!

hayat altında, 16 Mayıs 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

somaDil tutulması yaşıyoruz. Kalp tutulması da…

Ailelere sabır ve başsağlığı dilemekten başka ne diyebiliriz hala bilemiyoruz.

Tabii ülkemize de insanlık…

Saatin kaç olduğunu SALT Beyoğlu’na sorun

etraftan, hayat altında, 29 Nisan 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

marclay-theclockAğzımız kulaklarımızda! Nasıl olmasın?!! Dışarıda görme şansını bulmuş eş-dostun anlata anlata bitiremediği Christian Marclay videosu The Clock, İstanbul’a geliyor! Marclay’in sinema tarihinden binlerce sekansı kullanıp kronolojik olarak 24 saatlik gerçek zamanı kurguladığı bu deli işi videosu, 9-25 Mayıs tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda gösterilecek. Merak edenler için de söyleyelim: The Clock için Açık Sinema yeniden düzenlendi ve SALT Beyoğlu’nun giriş katı tabii ki 24 saat açık olacak. Yani, gecenin bir vakti de olsa saatin kaç olduğunu öğrenmek isterseniz kafanızı SALT Beyoğlu’na sokmanız yeterli…

!f & Sundance Senaryo Lab 2014 katılımcıları belli oldu

günlük altında, 23 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Yeşim Ustaoğlu

Yeşim UstaoğluD.V. DeVincentisD.V. DeVincentis Constantine GiannarisConstantine Giannaris

Mayıs’ta dördüncüsünü düzenleyeceğimiz !f Istanbul & Sundance Senaryo Lab‘inin bu yılki katılımcıları belli oldu.  40′ı aşkın senaryo başvurusundan aklımızda kalanlar, filme çekilse de izlesek ne güzel olur dediğimiz hikayeler çok olsa da, Lab, sadece üç projeye yer verebiliyor. Başvuran tüm yazarlara senaryolarını bizlerle paylaştıkları için tekrar teşekkür ederiz.

Barış Sarhan’ın “Cemil Şov”, Ceyda Aşar’ın “Küçük Bir Hata” ve Ülkü Oktay’ın “Kendi Aramızda” projeleri uzun görüşmeler sonunda bu çalışma için seçilen senaryolar oldu.

yazının devamı »

İstanbul Film Festivali rüzgarı hala tatlı tatlı eserken..

günlük altında, 17 Nisan 2014 Perşembe, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Stranger_by_the_Lake_poster
Biliyoruz, biraz geç kaldık, ama ne yapalım, biraz rehavet var üstümüzde, hem tanıyorsunuz bizi artık biraz, malzeme bu…
Son dönemeçe girerken, festivallerde şöyle şeyler izledik biz, size de tavsiye ediyoruz, geç olsun, güç olmasın diyoruz.

yazının devamı »

Temizlik var, girebilirsiniz!

etraftan, günlük altında, 16 Nisan 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

tozbeziÇekilsin bitsin de hemen izleyelim dediğimiz projelerden biri Toz Bezi. Hikâyesi sinemamızda neredeyse hiç görmediğimiz iki kadını anlatıyor. Ekibiyle de tam kadın işi: Ahu Özyurt yazdı ve yönetiyor. Çok sevdiğimiz iki kadın Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal başrolde. Görüntü yönetmeni Doğum, Emmaporation, Sabah-Öğle-Akşam gibi !f’in Türkiye’den Kısalar’ından aşina olduğumuz Meryem Yavuz. Yapımcılar Nesra Gürbüz ve Çiğdem Mater. Daha ne olsun!

Ama o kadar kolay değil tabii tamamlanabilmesi. Bunun için de çok sevdiğimiz fonlama sitesi indigogo’dan desteğimizi bekliyor.

Yukarıda adı geçen kadınları da Toz Bezi’nin hikâyesini de çok sevdik, hadi siz de bir ucundan tutun da bitsin, hemen izleyelim.

yazının devamı »

Yağmurla gelen…

cuma'nın müziği altında, 11 Nisan 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – 1 Yorum

PortisheadDün önce yağmur başladı, ardından İstanbul’a gelecekleri haberiyle çalkalandı sosyal medya. İlk gençliğimizde yağmura eşlik ederdi ya Portishead şarkıları walkman’den, müjdeleri de son yağmurlara denk düştü. Bizler 20 Ağustos’u sabırsızlıkla bekleye duralım #cumaninmuzigi şimdiden bu güzel haber için çalsın.

Sevim Burak’ı sergilemek

günlük, hayat altında, 19 Mart 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

afrika-dansiHer yazdığıyla zihnimizi bulandırmış Sevim Burak’ın meşhur Afrika Dansı kitabı, dünden beri SALT Beyoğlu’da çokdisiplinli bir sanat projesi olarak sergilenmeye başladı. Videodan enstalasyona, sergiden performans ve dansa farklı disiplinleri bir araya getiren bu proje, sahne estetiğini de Burak’ın direniş pratiği üzerine kuruyor. Ortaya çıkan şey Burak’ın yazdıkları kadar büyüleyici. Gösterim tarihleri burada.

Bu arada, hazır yolunuz SALT’a düşmüşken Marina Abramović’in Ulay aşkının parçalarından AAA-AAA videosunu da izlemeden geçmeyin, deriz.

!f’in web sitesini seviyo musunuz?

!f 2014, hayat altında, 17 Mart 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

ifwebsitesiSolidpark’ın elinden çıkma web sitemiz ifistanbul.com bu yıl da Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Etkinlik/Kültür Sanat kategorisinde finale kaldı. Web sitemizi seviyor ve tam ödüllük diyorsanız telefonunuza ALTIN yazıyor bir boşluk bırakarak 1945 ekliyorsunuz ve 3969’a gönderiyorsunuz, o kadar. Detaylar burada.

berkin, kalbimizdesin..

günlük altında, 11 Mart 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

berkinn

işte bazen çok acır,  saklayamayacağın kadar çok acır.

başka bi’ dünya’da görüşmek üzere berkin.

 

 

 

Tadı damağımızda kaldı

!f 2014, cuma'nın müziği altında, 07 Mart 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

NymphomaniacPoster01 (1)Nymphomaniac’ın ilk bölümü bu şarkıyla sona ermişti; damağımızda hayatın tüm renkleri ve tatlarını bırakarak… Antraktta heyecanla ikinci bölümü merakla beklerken ruhumuzda bu ritim dolaşıyordu.

Aylar önce Nymphomaniac’ın trailer’ı internete ilk düştüğünde kanımızı kaynatan bu şarkı, film !f’in hemen ardından sansüre takıldığında şaşkın ve isyankar hallerimizin fon müziği oluverdi sanki.

#cumaninmuzigi, hiçbir engele takılmayan müzikler, filmler ve yepyeni hikâyelerin olduğu başka bi dünya için gelsin.

yazının devamı »

Alakır için umudumuzu yitirmeden, inatla imza!

!f 2014, hayat altında, 06 Mart 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

direnalakir-1Başından beri izlediğimiz Alakır mücadelesinde daha bir sene önce ne güzel haberler almış, umutlanmıştık. Geçen yıl olduğu gibi bu yılki !f²’nin Antalya gösterimlerinin geliri HES’lere karşı mücadele eden Alakır Kardeşliği’ne aktarılmış, 2014 programında adıyla müsemma “Kurtarılmış Bölge?” seçkisinde onlara selam göndermiştik.

Şimdiki haberler ise pek iyi değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alakır Vadisi’ndeki dört tanesi yetmiyormuş gibi üstüne iki tane daha HES yapmak isteyen ADO şirketinin hazırladığı ÇED dosyasını kabul ettiğini açıkladı: 1 2 Dahası yapılmak istenen alan vadinin en bakir, biyolojik çeşitliliğin en yoğun olduğu Alakır Nehri’nin kaynağı!

Ama yine de geç kalmış sayılmayız. 11 Mart’a dek halkın görüşü alınacak ve sonrasında raporun onaylanmasına geçilecek.

yazının devamı »

Yönetmenlerinin gözünden !f perdesindeki güzellikler

!f 2014, festival, filmler altında, 05 Mart 2014 Çarşamba, Deniz Kılıç tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

 

Pussy_Riot_the-strange-little-catEveryday Rebellion

 

 

yazının devamı »

“Onlar buralıydı, evleri, köpekleri, kedileri vardı…”

hayat altında, 04 Mart 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

20dolar20kilo“…Annem kağıdı defterdara uzatırken ağlamaya başladı. Defterdar da ağlıyordu. “Madam, sizi anacağız. Siz İstanbul’un tuzu biberiydiniz, sizleri bir gün gelecek çok arayacağız” dedi…”

“…İlk yıllar babam bir türlü Yunanistan’da olduğuna inanamıyordu. Evimizin karşısında bir ada vardı. Babam oraya bakıp “Orası Üsküdar mı? Ne çok ışık var” diyordu…daha kötüsü birçok insan yeni koşullara ayak uyduramayıp intihar etti…”

“…Onlar buralıydı, evleri, köpekleri, kedileri vardı. Bir kısmı ilk aşklarını burada yaşamıştı. Sahnede dans ederken Türkçe ve Rumca türküler birbirine karışıyordu…”

yazının devamı »

Dört duvar arası kapanmaz ki sendeki özgür ruh!

!f 2014, etraftan, hayat altında, 04 Mart 2014 Salı, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Ya da Nymphomaniac‘ın T.C. ile imtihanı, diyelim.

Biliyorsunuz, !f’te salonlar doldu doldu boşaldı, gece yarısına koyduğumuz ek seansın biletleri bile 3-4 saat içinde tükendi. Güzel bi izleyicimiz şöyle twitledi: ‘Ah Lars Von Trier, senin zihnin gibi özgür bir ülke istiyorum. @ifistanbul.’

Sonra sansüre takıldı Nymphomaniac, vizyona giremiyor.
Şimdi ne olacak?

Söyleyelim, bi sürü festival daha gösterecek, torrent’te bulanlar indirecek, bütün korsancılar vitrine koyacak, elden ele Nymphomaniac dolaşacak, Breaking the Waves’den beri Lars von Trier’e küsmüş bildiğimiz arkadaşlarımız bile izleyecek. Nymphomaniac Türkiye’de izlenme rekorları kıracak.

Bi sürü civciv işte.

Biz festivaller, yapımcılar, avukatlar, dağıtımcılar Siyah Bant‘ın yaptığı bir toplantıda buluştuk geçen hafta. Hani şu Kültür Bakanlığı’ndan festivallere gönderilen mektupla ilgili, özgürlük alanlarımız için neler yapmalıyız diye konuşmak üzere. Festivallerin sansürden muaf kalması ne kadar önemli, farkındayız değil mi? İnsanların film yaparken bir kuruldan geçirip geçiremeyeceklerini düşünmek zorunda kalmamaları ne kadar önemli..

yazının devamı »

Charles Atlas İstanbul’a geliyor!

!f music, hayat altında, 03 Mart 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

charles_atlas!fçiler video sanatçısı Charles Atlas’ı geçen yılki !f music filmlerinden Turning / Dönüş’den hatırlayacaklardır. Antony and the Johnsons’tan Antony’nin tüyleri diken diken eden ve içimize işleyen sesi, grubun muhteşem müzikleri ve Atlas’ın keskin bakışının bir araya gelişiyle ortaya çıkan film ne büyüleyiciydi!

Atlas şimdi de, hem işlerini konuşmak hem de koreograf Merce Cunningham’la ortaklaşa yaptığı 21 işten sahneler içeren MC9 adlı videosunun gösterimi için İstanbul’a geliyor. İlk kez 2012’de Hollanda’da De Hallen Haarlem’de, geçen yıl da Tate Modern’de sergilenen bu video enstelasyonu her sergilemede Atlas tarafından mekâna özgü olarak kurgulanıyor. Yani SALT Beyoğlu’daki versiyonu İstanbul’a özel tasarlanmış haliyle izleyeceğiz.

Atlas’ın konuşması 7 Mart Cuma akşamı 19.00′da SALT Beyoğlu’da, aman kaçırmayın!

yazının devamı »