‘The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı’ !f 2015′te!

!f 2015 altında, 18 Aralık 2014 Perşembe, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

unnamedSıkı !f’çiler bu filmi iyi hatırlar, 2013′te Keş!f yarışması ve !f2′de ağzımız açık izlemiştik. Evet, ‘The Act of Killing’den bahsediyorum. Hani şu 60’ların ortasında Endonezya’da gerçekleşen, hükümet ve askerin ortaklaşa düzenlediği darbe sonucu yüzbinlerce insanın ölümüyle sonuçlanan soykırımı katillerin gözünden anlatan filmden.

2013′te filmin gösterimi için !f İstanbul’a konuk olarak karakterinin güzelliğiyle de bizi büyüleyen ve SİYAD  Jürisi Ödülü ile !f’ten ayrılan Joshua Oppenheimer bu sefer mağdurlarla görüşüyor ve katliamdan sağ kurtulmayı başarmış bir ailenin, çocuklarının ölümünden sorumlu olan adamlarla yüzleşmesine tanıklık ediyor.

Werner Herzog, Errol Morris ve Andre Singer’ın destekleriyle hayat bulan “The Look of Silence”, ilk gösterimini yaptığı Venedik’ten FIPRESCI ödülüyle ayrılmıştı. Indiewire’ın “Act of Killing bir çığlıktı, The Look of Silence ise matemin yürek parçalayıcı şarkısı” sözleriyle övdüğü “The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı”, belgesel sinemanın kabesi sayılan CPH:DOX’un da en iyi belgeseli seçilmişti.

yazının devamı »

Yerin dibine giren filmler

!f 2015, günlük altında, 16 Aralık 2014 Salı, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Stargate (1994)

lmbgxopziczwz2frpdgm

“Tarihin en kötü yönetmenini konu alan film Ed Wood belli ki bizi Stargate‘e hazırlamak için çekilmişti.”

A Lot Like Love (2005)

mgmiwdjq3pwp9mhns37f

A Lot Like Love için ümitsiz vaka derdim ama gerçek vakalara hakaret etmek istemem.”

The Bucket List (2008)

yazının devamı »

2014 sinemasına saygı duruşu

günlük altında, 13 Aralık 2014 Cumartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

2014 sinema için güzel bir yıl oldu. O halde neden The Moviejerk‘ün 2014′ün en iyileriyle hazırladığı  bu harika 4 dakikalık video kolaj ile saygı duruşunda durmuyoruz.

#cumanınmüziği Bambu Prensesi’nden

!f 2015, cuma'nın müziği altında, 12 Aralık 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Biz ofiste uzun süredir bu prensesi konuşuyoruz. Isao Takahata’nın 14 sene sonra yaptığı ilk uzun metraj olmasının verdiği mutluluk bir yana Studio Ghibli’den çıkacak son film olmasına duyduğumuz hüzün de The Tale of The Princess Kaguya / Prenses Kaguya Masalı‘nı daha izlemeden içimizde karışık duygular yaratmasına sebep oluyor.

Bir bambu dalının içinden doğan parmak büyüklüğündeki Kaguya’nın Japon İmparatoru dahil bütün bir ülkenin erkeklerini parmağında oynattığı masaldan bir şarkıyla bu Cuma gününe başlıyoruz. Kulaklıkları takalım, Prenses’in bize bir şarkısı var. Bu #cumanınmüziği Memories of Life, Inochu no Kioku

YouTube Preview Image

Şubat’ta Anime Başkadır

!f 2015 altında, 11 Aralık 2014 Perşembe, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

!f Istanbul’dan anime tutkunlarına müjde! Anime ustası Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film “The Tale of The Princess Kaguya/Prenses Kaguya Masalı” ve Miyazaki’nin hayatının yanı sıra Ghibli Stüdyoları’nın kapanması haberinin gerisinde yatanları anlatan “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek!

TheTalePrincessOfKaguya04

70’lerin kült animasyonu Heidi’nin yönetmenliğinin yanı sıra “Grave of the Fireflies”, “Only Yesterday”, “My Neighbors the Yamadas” gibi pek çok kült animeye imza atmış Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film de olan “The Tale of The Princess Kaguya/Prenses Kaguya Masalı”, yaşlı bir çiftin ormanda bulup büyüttükleri sihirli bir bebeğin masalsı hikâyesini anlatıyor. Pek çok eleştirmenin hayranlıkla karşıladığı ve gerçek bir sanat eseri olarak nitelendirip yılın en iyi animasyonu saydıkları film, Ghibli Stüdyoları’nda sırf elle çizilerek ve sulu boyayla renklendirilerek yaratıldı.

TheKingdomOfDreamsAndMadness01

yazının devamı »

Indiwire’ın en iyisi !f 2014′ün en seksisi!

günlük altında, 10 Aralık 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
Under the Skin / Derinin Altında

Under the Skin / Derinin Altında

Dünyanın en iyi online eleştiri sitelerinden Indiwire’ın en iyiler listesi yine şaşırtıyor. Tamam, Boyhood, Birdman gibi her listede gördüğümüz filmler de mevcut ama !f 2014′ün ennn seksi ve karanlık filmlerinden “Under The Skin”i liste başına taşımak da baya cesaret işi. Biz sevdik listeyi, bakalım siz nasıl bulacaksınız.

1- Under The Skin (!f 2014)

2 - Nightcrawler

yazının devamı »

Çizgi romandan filme ‘Geceyarısı Eve Bir Başına Yürüyen Kız’

!f 2015, konuk yazar altında, 10 Aralık 2014 Çarşamba, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Bu yazı bir misaf!rden. İyi bir çizgi roman takipçisi olan sıkı !f’çilerden Serdar Kökçeoğlu A Girl Walks Home Alone at Night / Geceyarısı Eve Bir Başına Yürüyen Kız‘ filminin uyarlandığı çizgi romanları anlatıyor . 

GirlHas çizgi roman/grafik roman okuru, filmlerden yola çıkılarak hazırlanan çizgi roman kitaplarını pek sevmez doğruya doğru. Çizgi roman serilerinden veya grafik roman kitaplardan uyarlanan filmler arasında şüphesiz son derece başarılı örnekler vardır; Ghost World, American Splendor veya A History of Violence gibi. Fakat filmlerden yola çıkılarak hazırlanan çizgi romanlarda genellikle bir özensizlik ve istismar hissedersiniz. Bu sebeple 2014′ün çok konuşulan, çok merak edilen filmlerinden A Girl Walks Home Alone at Night ile ilgili çizgi roman projesinin başlangıçta pek bir heyecan yaratmadığını söyleyebiliriz. Ve fakat projenin arkasında bizzat İran kökenli yönetmen Ana Lily Amirpour’un olduğu ortaya çıkınca işin rengi bir parça değişti. Genç sinemacı filmin arka planına dair hikayeler anlatmak, bir anlamda filmin dünyasını zenginleştirmek için hikayelerden çizer seçimine kadar bizzat ilgilenerek kitapların hazırlanmasına ön ayak olmuş. Peki şimdilik elimizde olan iki ince fasikül bize ne anlatıyor? Çizgi roman sanatı açısından bir değeri var mı? Bakalım.

‘Death is the Answer’ adını taşıyan ilk kitapta karanlık bir kentte sırrı olan bir genç kızı takip ediyoruz. Kan ihtiyacı için zayıfı, henüz yolunu seçmemiş küçüğü dışarıda bırakarak kötüler arasından kurban seçiyor kendine. Sokak aralarında kötüleri cezalandıran anti-kahramanlara alışığız ama yerel giysileri içinde kaykayla gezinen melankolik bir genç kadın, kabul etmek lazım, yenilik hissi veriyor. Erkeklerin kararttığı bir dünyada geceleri korkusuzca gezinen bir kadın bu. Kesinlikle şiddete uzak değil, belki sadece kötülerden besleniyor olması onu haklı çıkarıyor ama arkasında resmen ceset dağları bırakıyor. İkinci kitap ‘Who am I’ karakterin zihnine daha çok yaklaştırıyor bizi. Sinemacı-yazarın klişelerden korkmadığını ikinci kitabın başında anlıyoruz. Genç kadın çarşafı içinde sevişen bir çifti adeta paramparça ediyor. Sevişenler bir kez daha ölüyor yani. Dinsel bir intikam mı? Hayır. Vampirlik mi? Evet, ama bir kez daha karanlık sokaklarda ancak avcıya dönüşerek ayakta durabilen bir kadın var karşımızda. Hikaye kadının avlandığı metropollerin adını anmasıyla sona eriyor. Bunlar arasında ‘Instanbul’ şeklinde yazılmış bir İstanbul da var hatta.

Kitapların baştan sona keskin bir atmosfer çalışması olduğunu söylesek pek yanılmayız herhalde. Kesinlikle bir hikaye anlatma kaygısı göze çarpmıyor. Çizerin siyahın üzerine beyaz çizgilerle kurduğu karanlık dünya genç kadının sorgulamalarına eklenince ortaya melankolik bir seri çıkmış. Karanlık, şiirsel ve merak uyandırıcı; ayrıca gelecek hikayelerde erkekler tarafından karartılmış bu dünyada kadının ayakta durması meselesine daha çok kafa yorulacağı açık. Hikayelerin sertleşeceğini ama bunu yaparken kadın meselesinden uzaklaşmayacağını söyleyebiliriz. Henüz filmi izlememiş olsam da şunu rahatlıkla paylaşabilirim; A Girl Walks Home Alone at Night’ın karanlık dünyası çizgi roman sayfalarına çok yakışmış.

yazının devamı »

Eric Kohn’un ilk 3′ü tam !f’lik!

!f 2014, !f 2015, günlük altında, 09 Aralık 2014 Salı, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
A Girl Walks Home Alone at Night / Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

A Girl Walks Home Alone at Night / Geceyarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

Ödül sezonu hızlandı, yıl bitmeye yakın “en iyiler” listeleri de gelmeye başladı. Indiwire’ın en ünlü yazarlarından Eric Kohn’un listesinin ilk üçünde ikisi bu yıldan, biri de 2015′ten !f filmleri var. Gurur duymadık desek yalan olur.

İşte Kohn’un en iyileri:

1 – Boyhood / Çocukluk (!f 2014)

yazının devamı »

Suriye’ye bakmamak mümkün mü?

!f 2015, günlük altında, 05 Aralık 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
333089_img650x420_img650x420_cropYanı başımızda. Şu anda, artık, birlikte yaşıyoruz.
Bir de tabii özgürlüklerimizi düşünüyoruz her gün. Kapatılmaları, yeni kısıtları, yaşam odasız kalmaları. O yüzden de yakın.
Şimdiden filmleri, fikirleri, müziği ve olası buluşmaları konuşurken yeni Suriyeli arkadaşlarımız oldu. Bazı şeylerden hiç bahsetmedik ama daha.

yazının devamı »

Roger Ebert’le “Hayatın Kendisi” !f İstanbul’da!

!f 2015 altında, 05 Aralık 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

LifeItself01Amerika’da film eleştirisine olan önyargıları değiştiren, Pulitzer ödülü alan ilk film eleştirmeni Roger Ebert’in hayatını anlatan “Life Itself/Hayatın Kendisi”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. “Hoop Dreams”, “The Interrupters” gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız, belgesel sinemanın ustalarından Steve James’in yönettiği film, sinema tutkunlarını efsane eleştirmenin hayatına dair samimi ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

LifeItself03Kariyerine 25 yaşında Chicago Sun-Times’ta başlayan, film eleştirmenliğinin ciddiye alınması ve kurumsallaşmasında öncü bir rol üstlenen, daha sonra bütün eleştirmenlerin kullanacağı bir yöntem olacak yıldız sisteminin yaratıcısı Ebert’ın son yıllarında blog’unda kaleme aldığı otobiyografisi “Life Itself: A Memoir” adıyla kitaplaştı. Bu kitaptan yola çıkan film, rakip gazete Chicago Tribune’un film eleştirmeni Gene Siskel’la birlikte yaptıkları televizyon programından alkol sorununa, 2002′de yakalandığı tiroid kanserine karşı verdiği mücadeleden 2013’teki ölümüne dek vazgeçmediği yazma tutkusuna, samimi, kişisel ve duygusal bir Ebert portresi yaratıyor.

İran’ın İlk Vampiri !f İstanbul’a Geliyor

!f 2015, cuma'nın müziği, filmler altında, 28 Kasım 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

AGirlWalksHomeAloneAtNight02Şubat’a kadar sarımsakları kurutun, gümüşleri sivriltin. İran sinemasının ilk vampir filmi olan “A Girl Walks Home Alone at Night”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Kısaları bol ödüllü Ana Lily Amirpour’un ilk uzunu olan film, İran’daki Bad City adlı çivisi çıkmış bir hayalet kasabaya yeni gelmiş gizemli bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Western ve vampir türlerini karıştırıp sonunda etkileyici bir aşk filmine dönüşen “A Girl Walks Home Alone at Night”, stilistik olarak Jean Vigo, Jean Cocteau, Luis

AGirlWalksHomeAloneAtNight00

yazının devamı »

!f filmleri Film Independent Spirit Awards’da adaylıkları topladı

!f 2014, !f 2015, etraftan, günlük altında, 26 Kasım 2014 Çarşamba, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Bağımsız filmleri onurlandıran ilk ödül töreni olan Film Independent Spirit Awards (Bağımsız Ruh Ödülleri) 30. senesinde heyecanla beklenen adaylarını açıkladı. Bu yıl Berlin’den taze taze gelip !f’e kapanış filmi olan Boyhood, !f Gökkuşağı filmlerinden Test ve “Karanlık ve Köşeli” bölümünden Blue Ruin‘in adaylıkları bizi mutlu ve mesut ederken, ilk kez !f 2015′te izleme şansına ereceğimiz Alejandro González Iñárritu filmi Birdman 6 dalda aday gösterilerek listeye damgasını vurdu. !f filmlerinin aday olduğu dallar alttakiler.

Henüz açıklamadığımız !f 2015 programından bazı filmlerin de aday listesinde yer aldığını ayrıca fısıldayalım. Yorumlarda tahmin yürütmek serbest ;)

birdman

yazının devamı »

“İsa birinin günahları yüzünden öldü ama benimkilerden değil!”*

günlük altında, 24 Kasım 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Patti Smith 1975 by Robert Mapplethorpe 1946-1989*”Jesus died for somebody’s sins but not mine.”

Bu sözler Patti Smith’in 1975′da kaydettiği ilk LP’si Gloria‘dan. Smith 1967′de South Jersey’den New York City’e taşındığında 21 yaşındaydı. Yaşamının gerisi bugüne kadar uzanan epik bir tarihi yansıtıyor. Bir şair, müzisyen, rock’çı, aktivist ve en son bir yazar olarak pop kültürün hipnozundaki kitleleri, sürünün arkasından koyun çalar gibi bir bir kendi kültüne bağlamayı başarıyor yıllardır.

Patti Smith’in derinden etkilendiği beat kuşağı yazarlarına olan saplantım 2009′da Jack Kerouac’ın ‘On the Road’ (Yolda) romanını ‘hayta’ ressam Ergin Atlıhan’ın evinde bulup iki gün evinden çıkmayarak okumamla başladı. Daha sonra Allen Ginsberg’in ‘Howl‘unu anlamaya çalıştığım altı aylık bir dönem var. Ardından ise yazdığı her şeyi büyülenmiş bir şekilde hayatıma uyguladığım Burroughs‘un edebi himayesine girdim. Naked Lunch, Queer ve Junkie benim kutsal kitaplarım oldu.

img-patti-smith-1_133132350240Smith’in şarkıları hayatıma, Robert Mappelthorpe ile olan arkadaşlığına odaklandığı anı kitabı Just Kids (Çoluk Çocuk) ile 2010′da girdi. Chelsea Oteli’nde Ginsberg, Burroughs, Warhol, Hendrix, Morrison ve daha bir çok insanla karşılaşmalarından söz ederken kullandığı ‘hürmetli’ ama rahat kelimeler beni çok heyecanlandırmıştı. Bu insanlar hayat tarzlarıyla yaşadıkları dönemdeki ‘toplumsal doğru’lara boyun eğmeyi reddederek bir başka hayat mümkün deme cesaretini gösterdiler. Şiir, beste, yazı, resim, fotoğraf ve filmleriyle ise kendileriyle birlikte büyüyen ve kendilerinden sonra gelen birçok insana cesaret kaynağı oldular.

yazının devamı »

bu #cumanınmüziği kışa gelsin, şemsiyeye, battaniyeye gelsin

cuma'nın müziği altında, 21 Kasım 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Clark‘ın son single’ı Winter Linn’in videosuna kilitlendik.

Şarkıyı Serra gönderdi, merkezkaç kuvvetine esir düştüm bir dinleyin diye… Ben de dinlerken bir şiir yazdım ama ortak kararla paylaşmıyoruz. Biraz fazla ‘sad’ olmuş, kimseyi düşürmeyelim haftasonu öncesi. Artık soğuk dibimizde ve kıştan kaçış yok, beden battaniye altındayken biraz kafalar güneşlensin diye bu #cumanınmüziği !f’ten kışa gelsin… Bugün Cuma ayaklanın, Pazar yatarsınız.

Bu arada !f’çiler ne dinliyor bu sıralar? Yeni keş!fler varsa altta yorumlarda ya da twitter’da paylaşın ki biz de kapüşon altı kulaklıklarımızda dinleyelim, içimiz ısınsın. #thx

Bu #cumanınmüziği ‘Annemin Şarkısı’

cuma'nın müziği, Eski !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 14 Kasım 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

0024645Yorucu bir haftanın sonuna geldik. !f ofisinde artık tüm ekip !f’in 14. yaşgünü hazırlıkları için yerini aldı, harıl harıl çalışıyor. Biliyorsunuz birkaç senedir ofiste Cuma günleri kulaklıkları çıkarıp ortak şarkı dinliyoruz. Çalanların arasından bir tanesini de !f Blog’da #cumanınmüziği etiketiyle paylaşıyoruz. Bugün nedense o kulaklıklar çıkamadı. Derken Annemin Şarkısı’nın vizyona girdiğini hatırladık.

!f Sundance Senaryo Lab‘ın ilk meyvelerinden, Erol Mintaş’ın yönettiği Klama Dayika Min / Annemin Şarkısı önce köyünden sonra Tarlabaşı’ndaki mahallesinden göç etmek zorunda kalan Nigar Ana’nın kulaklarında kalan bir dengbej şarkısını arayışını konu ediyor. Aradığı şarkıyı bulup bulamayacağını filmde görürsünüz ama önden bizim filmdeki favori şarkımızı dinleyebilirsiniz. O link çalışmazsa burada da var. Ya da burada.

Bu da bol müzikli filmden bir teaser, Nigar Ana metal dinliyor…

yazının devamı »

Marion bu kez şakıyor

cuma'nın müziği, kendin gor, video altında, 13 Kasım 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

marionMarion Cotillard’ı 3 sene önce John Cameron Mitchel videosu “L.A.dy Dior”da, havuz başında delirip üstündeki Dior’ları fırlatırken bırakmıştık. Şimdiyse huzura ermiş haliyle yine bir havuz kenarında dolaşıyor, Dior’lara bu kez daha özenli davranıyor, yerçekimine karşı koyarak dans ediyor, üstüne üstlük şarkı da söylüyor. Metronomy’den Joseph Mount ile çalışan Cotillard, kadife sesiyle adeta fısıldıyor ve Charlotte Rampling bakışları atarak bizi havuzun üstünde yürümeye davet ediyor. Biz sesini de şarkıyı da çok sevdik, Eliott Bliss imzalı klibe ise bayıldık. Haliyle dayanamayıp erken #cumaninmuzigi yapalım dedik.

YouTube Preview Image

Interstellar’daki Uzay Fiziği Kafanızı Mı Karıştırdı?

Eski !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 11 Kasım 2014 Salı, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 3 Yorum

An Interstellar mess.Normal. Genel fizik kurallarının şööyle bir üzerinden geçildiği, fizik tarihinin ise Arşimet’in ‘Evreka’sı ve Newton’ın doğru olmayan elma hikayesi gibi magazinel bilgilerden öte anlatılmadığı müthiş okul müfredatıyla bir yere kadar. Kuruluş amacı bilim adamı yetiştirmek olan (!?!) devlet fen liselerinden birinde okurken e=mc2 denklemini sınıftaki florasanın yaydığı ışıkla tahayyül etmeye çalışıp, olayın evren ile bağlantısını görmek için mühendislik fakültesini beklemem bir tesadüf değil. Yani yalnız değilsiniz, sakin olun ve okumaya devam edin.

Hafta sonu Interstellar/Yıldızlararası’nı izledim. Film hakkında öznel bir yorum yapmayacağım. Beni filmle ilgili heyecanlandıran durum, film sonrası salondan çıkan insanların filmdeki bilimsel içerikle ilgili birbirlerine sordukları meraklı sorulardı. Hafta sonu 96 bin küsür seyircinin filmi izlediğini düşünürsek, şu anda ülkede güzel bir azınlığın evrenin sırlarına olan merakı sıcak demektir. Bu azınlık içinden bir kısım !f’çi meraklarının üzerine gitmek isterse diye, bilimsel altyapı gerektirmeden okunabilecek, kısa bir okuma listesi hazırlayalım dedik. İnanıyoruz ki evrenin kurallarını ne kadar çok öğrenirsek egomuzu o kadar daha az ciddiye alır, birbirimiz ve doğa ile o kadar daha az kavga ederiz.

-       Zamanın Kısa Tarihi, Stephen Hawking – Şimdiye kadar en çok okunmuş olan popüler bilim kitaplarından biri olup, okuduğunuzda anladığınıza şaşıracağınız derecede kolay bir dille, Newton’ın hareket kanunlarından, Einstein’ın izafiyet teorisine, kara deliklerden sicim teorisine ‘neredeyse’ tüm fizik adamlarını ve bulgularını bir çırpıda anlatır. Okuduktan sonra hazımsızlık yapmaz.

yazının devamı »

#cumaninmuzigi görmek için bakanlara gelsin

cuma'nın müziği altında, 07 Kasım 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

To Rococo Rot - Classify feat. Arto LindsayG-Mall’daki yeni ofisimizde bir yandan 2015 programına dair hayaller kuruyor, bir yandan da kışa alışmaya çalışıyoruz. Bizimle birlikte #cumaninmuzigi de şehre dönüyor ve bir süredir ofiste döndür döndür dinlediğimiz şarkılardan biriyle başlıyor. Berlinli To Rococo Rot’un son albümleri Instrument’ten geliyor !f 2015′in ilk şarkısı. Görmek için bakanlara…

YouTube Preview Image

 

Şehrini hatırla ve hatırlat!

!f 2014, etraftan, günlük altında, 05 Kasım 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

23140836Bu yılki !f’in en sevdiğimiz seçkilerinden biriydi “Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” filmleri. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi‘nin Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençleri buluşturdukları bu ortak kültürel üretim projesinin ikincisi için çalışmalara başlandı. Geçen yıl 4 şehirden ibaretken, 2015 için 10 şehre çağrı gidiyor ve Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan gençlerin şehirlerine dair fotoğraf ve video başvuruları bekleniyor. Detaylar burada.

 

 

Yeter bu kadar battaniye altı!

!f 2014, etraftan altında, 03 Kasım 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
kucuk-kara-baliklar-azra-deniz-okyay-bant-mag-mekan-magazine

Azra Deniz Okyay – Küçük Kara Balıklar

Battaniye altı yapma ruh haliyle, “her yerde bir etkinlik, aman hangisine gideyim” telaşı. Bu hafta ikincisi için kendinizi azıcık zorlayıp dışarılara atmanızı öneririz. Mesela, bu yıl !f Kısalar’ın seyirci birincisi Azra Deniz Okyay’ın “Küçük Kara Balıklar”ı PRIZMASPACE’te gösteriliyor, hem de 4 videosuyla birlikte… Hala uğramadıysanız, kapılarını iki ay önce açmış PRIZMASPACE’i gidip görmek için de şahane bahane!

anarsik-armoni

Koray Kaya – Anarşik Armoni

İstanbul Modern Sinema’nın üç yıldır sürdürdüğü ve bizim çok sevdiğimiz “Biz de Varız!” programı Perşembe başlıyor. Bu yıl da !f seyircisini mutlu edecek bir seçkiyle çıkıyor müze. !f 2014’te kaçıranlar ve bi daha izleyeyim diyenler için “Mavi Dalga”, “Böcek”, “Müslüm Baba’nın Evlatları” ve !f’in Aşk & Başka Bi’ Dünya birincisi “Anarşik Armoni”yi görmek için bulunmaz fırsat. Hele hele vizyonda izleme şansının (en azından şimdilik) olmadığını düşününce “Anarşik Armoni”yi özellikle kaçırmamalı.

yazının devamı »