!f filmleri Film Independent Spirit Awards’da adaylıkları topladı

!f 2014, !f 2015, etraftan, günlük altında, 26 Kasım 2014 Çarşamba, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Bağımsız filmleri onurlandıran ilk ödül töreni olan Film Independent Spirit Awards (Bağımsız Ruh Ödülleri) 30. senesinde heyecanla beklenen adaylarını açıkladı. Bu yıl Berlin’den taze taze gelip !f’e kapanış filmi olan Boyhood, !f Gökkuşağı filmlerinden Test ve “Karanlık ve Köşeli” bölümünden Blue Ruin‘in adaylıkları bizi mutlu ve mesut ederken, ilk kez !f 2015′te izleme şansına ereceğimiz Alejandro González Iñárritu filmi Birdman 6 dalda aday gösterilerek listeye damgasını vurdu. !f filmlerinin aday olduğu dallar alttakiler.

Henüz açıklamadığımız !f 2015 programından bazı filmlerin de aday listesinde yer aldığını ayrıca fısıldayalım. Yorumlarda tahmin yürütmek serbest ;)

birdman

yazının devamı »

“İsa birinin günahları yüzünden öldü ama benimkilerden değil!”*

günlük altında, 24 Kasım 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Patti Smith 1975 by Robert Mapplethorpe 1946-1989*”Jesus died for somebody’s sins but not mine.”

Bu sözler Patti Smith’in 1975′da kaydettiği ilk LP’si Gloria‘dan. Smith 1967′de South Jersey’den New York City’e taşındığında 21 yaşındaydı. Yaşamının gerisi bugüne kadar uzanan epik bir tarihi yansıtıyor. Bir şair, müzisyen, rock’çı, aktivist ve en son bir yazar olarak pop kültürün hipnozundaki kitleleri, sürünün arkasından koyun çalar gibi bir bir kendi kültüne bağlamayı başarıyor yıllardır.

Patti Smith’in derinden etkilendiği beat kuşağı yazarlarına olan saplantım 2009′da Jack Kerouac’ın ‘On the Road’ (Yolda) romanını ‘hayta’ ressam Ergin Atlıhan’ın evinde bulup iki gün evinden çıkmayarak okumamla başladı. Daha sonra Allen Ginsberg’in ‘Howl‘unu anlamaya çalıştığım altı aylık bir dönem var. Ardından ise yazdığı her şeyi büyülenmiş bir şekilde hayatıma uyguladığım Burroughs‘un edebi himayesine girdim. Naked Lunch, Queer ve Junkie benim kutsal kitaplarım oldu.

img-patti-smith-1_133132350240Smith’in şarkıları hayatıma, Robert Mappelthorpe ile olan arkadaşlığına odaklandığı anı kitabı Just Kids (Çoluk Çocuk) ile 2010′da girdi. Chelsea Oteli’nde Ginsberg, Burroughs, Warhol, Hendrix, Morrison ve daha bir çok insanla karşılaşmalarından söz ederken kullandığı ‘hürmetli’ ama rahat kelimeler beni çok heyecanlandırmıştı. Bu insanlar hayat tarzlarıyla yaşadıkları dönemdeki ‘toplumsal doğru’lara boyun eğmeyi reddederek bir başka hayat mümkün deme cesaretini gösterdiler. Şiir, beste, yazı, resim, fotoğraf ve filmleriyle ise kendileriyle birlikte büyüyen ve kendilerinden sonra gelen birçok insana cesaret kaynağı oldular.

yazının devamı »

bu #cumanınmüziği kışa gelsin, şemsiyeye, battaniyeye gelsin

cuma'nın müziği altında, 21 Kasım 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Clark‘ın son single’ı Winter Linn’in videosuna kilitlendik.

Şarkıyı Serra gönderdi, merkezkaç kuvvetine esir düştüm bir dinleyin diye… Ben de dinlerken bir şiir yazdım ama ortak kararla paylaşmıyoruz. Biraz fazla ‘sad’ olmuş, kimseyi düşürmeyelim haftasonu öncesi. Artık soğuk dibimizde ve kıştan kaçış yok, beden battaniye altındayken biraz kafalar güneşlensin diye bu #cumanınmüziği !f’ten kışa gelsin… Bugün Cuma ayaklanın, Pazar yatarsınız.

Bu arada !f’çiler ne dinliyor bu sıralar? Yeni keş!fler varsa altta yorumlarda ya da twitter’da paylaşın ki biz de kapüşon altı kulaklıklarımızda dinleyelim, içimiz ısınsın. #thx

Bu #cumanınmüziği ‘Annemin Şarkısı’

cuma'nın müziği, Eski !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 14 Kasım 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

0024645Yorucu bir haftanın sonuna geldik. !f ofisinde artık tüm ekip !f’in 14. yaşgünü hazırlıkları için yerini aldı, harıl harıl çalışıyor. Biliyorsunuz birkaç senedir ofiste Cuma günleri kulaklıkları çıkarıp ortak şarkı dinliyoruz. Çalanların arasından bir tanesini de !f Blog’da #cumanınmüziği etiketiyle paylaşıyoruz. Bugün nedense o kulaklıklar çıkamadı. Derken Annemin Şarkısı’nın vizyona girdiğini hatırladık.

!f Sundance Senaryo Lab‘ın ilk meyvelerinden, Erol Mintaş’ın yönettiği Klama Dayika Min / Annemin Şarkısı önce köyünden sonra Tarlabaşı’ndaki mahallesinden göç etmek zorunda kalan Nigar Ana’nın kulaklarında kalan bir dengbej şarkısını arayışını konu ediyor. Aradığı şarkıyı bulup bulamayacağını filmde görürsünüz ama önden bizim filmdeki favori şarkımızı dinleyebilirsiniz. O link çalışmazsa burada da var. Ya da burada.

Bu da bol müzikli filmden bir teaser, Nigar Ana metal dinliyor…

yazının devamı »

Marion bu kez şakıyor

cuma'nın müziği, kendin gor, video altında, 13 Kasım 2014 Perşembe, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

marionMarion Cotillard’ı 3 sene önce John Cameron Mitchel videosu “L.A.dy Dior”da, havuz başında delirip üstündeki Dior’ları fırlatırken bırakmıştık. Şimdiyse huzura ermiş haliyle yine bir havuz kenarında dolaşıyor, Dior’lara bu kez daha özenli davranıyor, yerçekimine karşı koyarak dans ediyor, üstüne üstlük şarkı da söylüyor. Metronomy’den Joseph Mount ile çalışan Cotillard, kadife sesiyle adeta fısıldıyor ve Charlotte Rampling bakışları atarak bizi havuzun üstünde yürümeye davet ediyor. Biz sesini de şarkıyı da çok sevdik, Eliott Bliss imzalı klibe ise bayıldık. Haliyle dayanamayıp erken #cumaninmuzigi yapalım dedik.

YouTube Preview Image

Interstellar’daki Uzay Fiziği Kafanızı Mı Karıştırdı?

Eski !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 11 Kasım 2014 Salı, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 3 Yorum

An Interstellar mess.Normal. Genel fizik kurallarının şööyle bir üzerinden geçildiği, fizik tarihinin ise Arşimet’in ‘Evreka’sı ve Newton’ın doğru olmayan elma hikayesi gibi magazinel bilgilerden öte anlatılmadığı müthiş okul müfredatıyla bir yere kadar. Kuruluş amacı bilim adamı yetiştirmek olan (!?!) devlet fen liselerinden birinde okurken e=mc2 denklemini sınıftaki florasanın yaydığı ışıkla tahayyül etmeye çalışıp, olayın evren ile bağlantısını görmek için mühendislik fakültesini beklemem bir tesadüf değil. Yani yalnız değilsiniz, sakin olun ve okumaya devam edin.

Hafta sonu Interstellar/Yıldızlararası’nı izledim. Film hakkında öznel bir yorum yapmayacağım. Beni filmle ilgili heyecanlandıran durum, film sonrası salondan çıkan insanların filmdeki bilimsel içerikle ilgili birbirlerine sordukları meraklı sorulardı. Hafta sonu 96 bin küsür seyircinin filmi izlediğini düşünürsek, şu anda ülkede güzel bir azınlığın evrenin sırlarına olan merakı sıcak demektir. Bu azınlık içinden bir kısım !f’çi meraklarının üzerine gitmek isterse diye, bilimsel altyapı gerektirmeden okunabilecek, kısa bir okuma listesi hazırlayalım dedik. İnanıyoruz ki evrenin kurallarını ne kadar çok öğrenirsek egomuzu o kadar daha az ciddiye alır, birbirimiz ve doğa ile o kadar daha az kavga ederiz.

-       Zamanın Kısa Tarihi, Stephen Hawking – Şimdiye kadar en çok okunmuş olan popüler bilim kitaplarından biri olup, okuduğunuzda anladığınıza şaşıracağınız derecede kolay bir dille, Newton’ın hareket kanunlarından, Einstein’ın izafiyet teorisine, kara deliklerden sicim teorisine ‘neredeyse’ tüm fizik adamlarını ve bulgularını bir çırpıda anlatır. Okuduktan sonra hazımsızlık yapmaz.

yazının devamı »

#cumaninmuzigi görmek için bakanlara gelsin

cuma'nın müziği altında, 07 Kasım 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

To Rococo Rot - Classify feat. Arto LindsayG-Mall’daki yeni ofisimizde bir yandan 2015 programına dair hayaller kuruyor, bir yandan da kışa alışmaya çalışıyoruz. Bizimle birlikte #cumaninmuzigi de şehre dönüyor ve bir süredir ofiste döndür döndür dinlediğimiz şarkılardan biriyle başlıyor. Berlinli To Rococo Rot’un son albümleri Instrument’ten geliyor !f 2015′in ilk şarkısı. Görmek için bakanlara…

YouTube Preview Image

 

Şehrini hatırla ve hatırlat!

!f 2014, etraftan, günlük altında, 05 Kasım 2014 Çarşamba, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

23140836Bu yılki !f’in en sevdiğimiz seçkilerinden biriydi “Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” filmleri. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi‘nin Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençleri buluşturdukları bu ortak kültürel üretim projesinin ikincisi için çalışmalara başlandı. Geçen yıl 4 şehirden ibaretken, 2015 için 10 şehre çağrı gidiyor ve Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan gençlerin şehirlerine dair fotoğraf ve video başvuruları bekleniyor. Detaylar burada.

 

 

Yeter bu kadar battaniye altı!

!f 2014, etraftan altında, 03 Kasım 2014 Pazartesi, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
kucuk-kara-baliklar-azra-deniz-okyay-bant-mag-mekan-magazine

Azra Deniz Okyay – Küçük Kara Balıklar

Battaniye altı yapma ruh haliyle, “her yerde bir etkinlik, aman hangisine gideyim” telaşı. Bu hafta ikincisi için kendinizi azıcık zorlayıp dışarılara atmanızı öneririz. Mesela, bu yıl !f Kısalar’ın seyirci birincisi Azra Deniz Okyay’ın “Küçük Kara Balıklar”ı PRIZMASPACE’te gösteriliyor, hem de 4 videosuyla birlikte… Hala uğramadıysanız, kapılarını iki ay önce açmış PRIZMASPACE’i gidip görmek için de şahane bahane!

anarsik-armoni

Koray Kaya – Anarşik Armoni

İstanbul Modern Sinema’nın üç yıldır sürdürdüğü ve bizim çok sevdiğimiz “Biz de Varız!” programı Perşembe başlıyor. Bu yıl da !f seyircisini mutlu edecek bir seçkiyle çıkıyor müze. !f 2014’te kaçıranlar ve bi daha izleyeyim diyenler için “Mavi Dalga”, “Böcek”, “Müslüm Baba’nın Evlatları” ve !f’in Aşk & Başka Bi’ Dünya birincisi “Anarşik Armoni”yi görmek için bulunmaz fırsat. Hele hele vizyonda izleme şansının (en azından şimdilik) olmadığını düşününce “Anarşik Armoni”yi özellikle kaçırmamalı.

yazının devamı »

Çatlaklardan ışık sızıyor!

günlük, kendin gor altında, 31 Ekim 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
kobanedensesler
Karanlığın karşısında ışık olmaktan söz ediyor birisi. Gerçek aslında üstü örtülmeyecek bir şeydir diyor, mutlaka yerini bulur.
Kobane’den sesler bize umut olsun, ilham olsun.

yazının devamı »

!f 2015′ten güzel haber!

!f 2015 altında, 24 Ekim 2014 Cuma, Ugur Yuksel tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
hr_Birdman_1size güzel bir haberimiz var.
Alejandro González Iñárritu’nun yeni filmi Birdman, Türkiye’de ilk kez !f’te arz-ı endam edecek. Iñárritu’nun önceki filmlerinden çok çok farklı bir şey göreceğimiz kesin. Bu kez kapkarasından komedi yapıyor yönetmen. Raymond Carver‘a göz kırpması bir yana, bir zamanlar süperkahramanı canlandırmış ama artık gözden düşmüş aktörün hikayesini çocukluğumuzun Batman‘i, Michael Keaton’dan izleyecek olmaya da kalbimiz pıt pıt atıyor.
Biutifiul‘undan beri delicesine beklediğimiz, trailer’ıyla bile başımızı döndüren Birdman’i görmek için Şubat’ı bekleyeceksiniz ama inanın, değecek.

yazının devamı »

!f & Sundance Senaryo Lab ilk meyvelerini verirken…

!f & Sundance Lab, günlük altında, 21 Ekim 2014 Salı, Pelin Turgut tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
cekmekoy

Çekmeköy Underground

Belki yedi yıl oluyordur. Robert Redford’un Utah dağlarında kurduğu Sundance köyünde, her yıl Ocak ayında yapılan Senaryo Lab’ine misafir olarak katıldım. Yolda bavulum kayboldu. O dağ köyüne gelmesi günler sürebilir dediler. Bir sürü ünlü ve kimbilir ne kadar şık insanın arasında üç günlük kıyafetlerimle nasıl dolaşacağım diye endişelenirken girdiğim ilk toplantıda Redford yanıma oturdu. Üstü başı dağınıktı. İki farklı renk çorap giymiş ve farkında değildi. Belli ki rahat bir yere gelmiştim.

Sundance’ın olayı aslında bu rahatlık. Tanınan, ödüllü yazar-yönetmenler her sene bir hafta ayırıp ilk filmini çekecek olan yazar-yönetmenlerle birebir çalışmak üzere Utah’da toplanıyor. Bunun için ücret almıyorlar. Geçen seneki danışmanlardan D.V. DeVincentis’in dediği gibi, ‘meslek aşkına’ yapıyorlar. Her senaryo en az üç danışman tarafından okunup ince ince çalışılıyor. Danışmanlar her sabah erkenden toplanıp önceki gün yaptıkları toplantıların içeriğini birbirlerine aktarıyor, senaryoyu o gün görüşecek olana bir anlamıyla devrediyorlar. Böylece çalışma bütünlüklü bir hal alıyor. Katılımcılar kendilerini emin ve ehil ellerde hissediyor. Akşamları hep birlikte yemek yeniyor ve daha ilk günden aile hissi oluşuyor.

Dört senedir benzer bir çalışmayı Sundance ile birlikte Istanbul’da yapabildiğimiz için kendimizi şanslı sayıyoruz. !f-Sundance Senaryo Lab’i her yıl Mayıs ayında Büyükada’da gerçekleşiyor. Yurt dışından gelen tanınmış danışmanlar, aynı Utah’da olduğu gibi, bu çalışmaya gönül koyarak katılıyor.

yazının devamı »

‘Bak, bi çiçek!’

!f 2015, filmler, hayat, mutfak dedikodusu altında, 16 Ekim 2014 Perşembe, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
YouTube Preview Image
Yine ne yazabileceğimizi bilemediğimiz günler.
Ama işimizin bazı filmlerle birlikte daha bir anlamlı geldiği günler.
Bu yılın ilk ‘Aşk ve Başka Bi’ Dünya’ filmi Silvered Water oldu. Suriye’den. İki yönetmeni var, Ossmana Mohammed, 9 Eylül 2011′de, elinde birtakım filmlerle Suriye’den Cannes’a uçuyor. Filmlerin içinde 1001 Suriyeli’den anılar var.  Sonra Wiam Simav Bedirxan buluyor onu, internetten. Humus’un üç yıl süren kuşatmasında orada son kalanlardan, Kürt bir kadın aktivist. ‘Kamera soktum içeri, ne çekmeli?’ diye soruyor. Sormasına gerek yok, Simav hayatı biliyor.
Sonrası işkence gören genç erkeklerin, yaralı kedilerin, babasının bedeninin yanında oturan bir çocuğun görüntüleri.

yazının devamı »

Crowdfunding’in ABCsi – 2

crowdfunding altında, 23 Eylül 2014 Salı, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Film çekmek için internetten para toplamanın püf noktalarına dün kaldığımız yerden devam ediyoruz. crowdfunding-main

4- Esas olay: Hikaye.

Filminiz ne hakkında ve siz neden bu filmi çekmeye karar verdiniz? Bu iki *basit* sorunun cevabını, olabilecek en yaratıcı biçimde anlatıp kampanyanıza ekleyin. Sadece teaser hatta fragman yetmez. Animasyon, fotoğraf, video, yazı, ne isterseniz kullanın. Filmin çekimlerine başlamadıysanız bile önden birkaç sahne çekebilirsiniz. Yönetmenin ya da senaristin film üzerine görüşlerini kendi ağızlarından anlattıkları yaratıcı bir video hazırlayıp paylaşabilirsiniz. Sınır yok. Başarılı kampanyaları inceleyip nasıl sunmuşlar bakın, ilham alın. Ne kadar kişisel, o kadar etkili!

5- Karşılığında ne vereceksiniz?

Hediye konusu ciddi. Bağış yapan cici insanlara karşılığında bağışlarının miktarına göre farklı hediyeler sunmanız gerekiyor. Filmin twitter hesabından destekçiyi mention’layarak teşekkür etmek, filmin online kopyası, dvd’si, tasarladığınız bir t-shirt, kupa gibi hediyeler en çok karşılaşılanlar. Bu konuda bir beyin fırtınası yapıp hikayenizi öne çıkaran, kampanyanızın duyulmasına yardım edecek hediyeler seçin. Filmde bir sahnede görünme, sette vakit geçirme, yönetmenle akşam yemeği gibi hediyeler ilgi çekebilir. 1 milyon dolardan fazla bağış yapan olursa ismini ana karaktere vereceğim diyen bir kampanya gördüm. Hedeflediği 15.000$’a ulaştı.

yazının devamı »

Crowdfunding’in ABCsi

crowdfunding altında, 22 Eylül 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

crowdfunding!f Blog’da bizi heyecanlandıran projelerin crowdfunding kampanyalarına sık sık yer veriyoruz. Bir iki yıl öncesine kadar indiegogo, kickstarter veya Türkiye’deki fongogo gibi siteler aracılığıyla yürütülen kampanyalar karşımıza tek tük çıkarken, son zamanlarda bu sayı çok arttı. Bu bir bakıma çok iyi haber; bağımsız film yapımcılarına yeni finansman damarı, izleyicileri içinse bir projeyi en başından destekleme şansı veriyor. Fakat bu hareketlenme beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Bize gelen projelerin bazıları belirledikleri hedefe ulaşıp parayı en yakın ATM’den çekerek hemen ekipman kiralamaya giderken, bazıları da ne yazık ki başarısız oluyor. İstiyoruz ki hepsi başarılı olsun, filmler yapılsın, sonra biz de gösterelim.

Bu yüzden nelere dikkat etmek gerektiğine hep birlikte bakalım dedik. Üzerine konuşalım. Sizin tecrübelerinizi dinleyelim. Yeni yeni şekillenen bu alanda birbirimizden öğrenelim.

1- Kendinize sorun: Crowdfunding, projem için doğru yöntem mi?

yazının devamı »

Venedik’e karşı boş değiliz!

Eski !f'çilerin yeni incileri, etraftan, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 08 Eylül 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – 2 Yorum

Biz !f 2015 için hazırlıklarımıza başlarken dünyadaki festivallerden de heyecanlı haberler geliyor.

71. Venedik Film Festivali’nin programı bu sene çok iddalı filmlere yer verdi. Biçim ve tarzı ile yenilikçi bağımsız yapımların öne çıkması yaşı bir hayli fazla olan Venedik Festivali’nin hala genç enerjisini koruduğunu gösteriyor. Bizim gibi genç (ve güzel) bir festival için saygıdeğer büyüklerimizden gördüğümüz bu tür hareketler çok seksi!

25847419Venedik’ten birkaç konu var !f’i ilgilendiren, ilki ve en heyecan vericisi; Sivas. Kaan Müjdeci ilk uzun metraj filmiyle Altın Aslan ve Geleceğin Aslanı kategorilerinde yarıştı ve ‘Jüri Özel Ödül’ünü kazandı. Henüz sadece fragmanını izleyebildiğimiz filmin tamamını izlemek için sabırsızlanıyoruz. Zira kısacık fragmandaki (en altta izleyebilirsiniz) renkler, müzik, o müthiş kangal ve film eleştirmenlerinden gelen “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan 11 yaşındaki Doğan İzci büyük bir merak uyandırıyor. Kaan’ın verdiği röpörtajlarda filminden ve hazırlık sürecinden bahsederkenki kararlı ve heyecanlı tavrı özellikle dikkat çekiçi. Radikal’e verdiği röpörtajın sonunda bazen eski sevgilisini düşündüğünü ve yeni sevgilisinin kim olacağını merak ettiğini yazmış. Biz de Sivas’ı sık sık düşündüğümüz bu günlerde yeni filmlerini ayrıca merak etmekteyiz.

!f 2013′te gösterilerek ‘SİYAD Jüri Ödülü’nü alan ve aynı sene ‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a da aday gösterilmiş The Act of Killing (Öldürme Eylemi) yönetmeni Joshua Oppenheimer’ın yeni filmi The Look of Silence Venedik’te ‘Grand Jury Prize’ ödülünü aldı. Oppenhemier ile !f 2013′te filmini sunmak için !f’e geldiğinde tanışmıştık. O zaman kendisi kadar sevgi dolu ve sakin bir insanın seyircilerin izlemeye zorlandığı, Endonezya’nın kanlı tarihini katliamın sorumlularının ağzından gözler önüne seren bu vahşi belgeseli çekmesine çok şaşırmıştık. Öldürme Eylemi‘nin devamı niteliğinde olan The Look of Silence‘da (Sessizliğin İfadesi) bu sefer katliamın mağdurlarıyla içli dışlı oluyoruz ve izleyenlerin değerlendirmelerine göre ilkinden daha hırçın ve kişisel bir film ile karşı karşıyayız. İzlemek için gün saydığımız bir film daha…

Son olarak Xan Brook’un Guardian yazısında değindiği ilginç bir olaydan, 70. Venedik Film Festival’inde yarışma bölümündeki Under The Skin‘in jenerikleri akarken salonda yuhalanmasından bahsedelim. Zira Jonathan Glazer’ın uzun süre aradan sonra yönettiği ve Scarlett Johansson’un bir uzaylıyı canlandırdığı filmi çok beğenmiş, !f 2014′te göstermiş ve salondan da iyi tepkiler almıştık. Ya da? Bu haberle biraz tereddüte düştük açıkçası… Venedik izleyicisi !f’çilerden daha açık sözlü olabilir mi? Düşük ihtimal. Bence onların göremediği bir şey gördük biz filmde. Siz ne dersiniz? Filmi izleyen !f’çiler aşağıya yorumlarını bırakabilir mi?

yazının devamı »

Would you be my ‘Somebody’? / ‘Somebody’im olur musun?

Eski !f'çilerin yeni incileri, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Eylül 2014 Perşembe, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın
3035077-inline-i-1-miranda-july-somebody

Miranda July

Mahalle dönercisi Zeynel Usta geçen gün sokaktan geçerken yanıma gelip telefonuna bakarak  şunları söyledi: “Merhaba Zaf, ben Miranda July. Seninle tanışmayı uzun süredir hayal ediyorum. Yakında Istanbul’a geleceğim ve eğer kabul edersen seninle Eminönü’nde buluşup balık ekmek yemek, el falına bakmak ve Bankalar Caddesi’nde romantik bir yürüyüş yapmak istiyorum.”

Ben Zeynel Usta’ya şaşkınlıkla bakarken o telefondan başını kaldırdı ve “hadi iyi günler koçum” diyerek uzaklaştı.

İşin aslını sonradan öğrendim. !f’te 2006 yılında gösterilen ‘Me and You and Everyone We Know‘ filminden beri ilgiyle takip ettiğim Miranda July, tam kendisinden beklenilecek bir application yaratmış. Somebody adındaki app’i kullanarak göndermek istediğiniz mesajları bir gönüllünün ağzından arkadaşınıza iletebiliyorsunuz. Mesela sevgilinizden ayrılmak istiyorsunuz, yüzüne söyleyecek cesaretiniz yok ama mesajla iletmeyi de çok çirkin buluyorsunuz. Bu app tam size göre! Seçin sevgilinizin yakınlarından bir ‘Somebody’, o sizin için mesajınızı iletsin. Oh! (Şaka tabii, sakın bunu yapmayın.)

yazının devamı »

!f 2015 Filminizi Bekliyor!

!f 2015, günlük altında, 15 Ağustos 2014 Cuma, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

Gelecek yıl 12 Şubat – 1 Mart 2015 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali için Türkiye yapımı film başvurularını almaya başladık. Başvuru ve kısa film öneri formlarına www.ifistanbul.com adresinde ulaşabilirsiniz.

Yapılacak değerlendirme sonucu belgesel ve kurmaca uzun filmler, !f İstanbul’un Türkiye’den ve/ya Türkiye hakkında, yeni, bakışları değiştirebilecek filmleri bir araya getirdiği “Ev” bölümünde gösterilecek.

2008′den beri her sene genç yetenekleri keşfettiğimiz yarışmalı “Keş!f” bölümüne başvurulardan Türkiye yapımı bir film seçilecek. Keş!f yarışmasının bu seneki ödülü 15.000 Amerikan Doları.

Festivalin geçen yıl başlayan yeni yarışmalı bölümü “Sev&Değiştir” ise, aktivizm temalı filmleri ağırlayacak ve başvuru yapan kurmaca ya da belgesel filmlerden biri de bu bölümde Türkiye adına yarışacak.

yazının devamı »

Arzu Seni Özgür Bırakacak!

crowdfunding, geçmiş !f'çilerin yeni incileri, günlük altında, 04 Ağustos 2014 Pazartesi, Zaferhan Yumru tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

29 yaşındaki renkli yönetmen Yony Leyser’i !f’çiler 2011′de gösterdiğimiz A Man Within: William Burroughs filminden hatırlayacaktır. Beat kuşağının gizemli usta yazarının hayatını arkadaşlarıyla yaptığı sohbetlerle içtenlikle yansıtan belgesel büyük beğeni kazanmış ve o döneme olan ilgiyi hatrı sayılır derecede arttırmıştı.

Yony şu sıralar yeni bir film için çalışıyor. Son dört senedir yaşadığı Berlin’de kurduğu yaşam ve arkadaşlıklarından ilham alan Desire Will Set You Free, bedenini pazarlayarak geçinen Rus bir sanatçı ve Yony’nin canlandırdığı İsrail/Filistin kökenli Amerikalı bir yazarın modern Berlin’deki hayatlarını konu alıyor.

Beat kuşağını anlatarak başladığı yönetmenlik yolculuğuna, kendi kuşağını anlatarak devam eden Yony’e filmin kurgusu için destek vermek de biz !f’çilere düşüyor. Haydi pamuk eller cebe, arzu ekmeye!

yazının devamı »

Gökkuşağı aşkı adına!

!f 2014, festival, kendin gor, video altında, 27 Haziran 2014 Cuma, Serra Ciliv tarafından yayınlandı. – İlk yorumu siz yapın

geçen !f’te gökkuşağı partimizden önce, bi eve misafir olduk. Onlar sokaklara, müziğe ve aşka hazırlanırken, sessizce etraflarında dolaştık. sonra uluç bu videoyu yaptı -zamanlama manidar, onur yürüyüşü’nden önce ne kadar güzel olabildiğimizi hatırlamakta yarar var. ‘de ki ben senim’ diyor gibiler; akışkanlığımız, ‘bütün tanımların yanından salınarak geçip gidebilen güzelliğimiz, tedirgin ama sonsuz büyümüzle yalnız ya da yanlış olmadığımızdan eminiz.
pazar günü onur yürüyüşü’nde tatlı tatlı dolanırız di mi yine birbirimize?